
SKU: DSK3061B
£173.60
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Apec Black |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 66 mm |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | two-piece brake disc, Vented |
| Manufacturer | BMW |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 348 mm |
| Brake Disc Type | two-piece brake disc, Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Extra Description | Apec Black |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Brake Disc Thickness | 36 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Wheel Bolt Bore Diameter | 17 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Key Compatible Vehicles | BMW |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | 7 Series | 730D xDrive Auto | 730D XDrive | 2015–2019 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2993cc 195KW 261HP |
| BMW | 7 Series | 730D xDrive M Sport Auto | 730D XDrive M Sport | 1974–2019 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2993cc 195KW 261HP |
| BMW | 7 Series | 730d xDrive MHEV Auto | 730D XDrive | 2020–2022 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2993cc 210KW 282HP |
| BMW | 7 Series | 740D Auto | 740D | 2009–2012 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 225KW 302HP |
| BMW | 7 Series | 740d Luxury Edition Auto | 740D Luxury Edition | 2012–2012 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 225KW 301HP |
| BMW | 7 Series | 740d M Sport Auto | 740D M Sport | 2009–2013 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 225KW 302HP |
| BMW | 7 Series | 740d M Sport Auto | 740D M Sport | 2012–2015 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 230KW 308HP |
| BMW | 7 Series | 740d M Sport Exclusive Auto | 740D M Sport Exclusive | 2014–2015 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 230KW 308HP |
| BMW | 7 Series | 740d M Sport Luxury Edition Auto | 740D M Sport Luxury Edition | 2011–2012 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 225KW 301HP |
| BMW | 7 Series | 740d SE Auto | 740D SE | 2012–2015 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 230KW 308HP |
| BMW | 7 Series | 740d SE Exclusive Auto | 740D SE Exclusive | 2014–2015 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 230KW 308HP |
| BMW | 7 Series | 740D xDrive Auto | 740D XDrive | 2016–2018 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2993cc 235KW 315HP |
| BMW | 7 Series | 740D xDrive Auto | 740D XDrive | 2019–2021 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2993cc 235KW 315HP |
| BMW | 7 Series | 740D xDrive Auto | 740D XDrive | 2019–… | Diesel | Saloon | 4x4 | 2993cc 235KW 315HP |
| BMW | 7 Series | 740D xDrive Exclusive Auto | 740D XDrive Exclusive | 2016–2019 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2993cc 235KW 315HP |
| BMW | 7 Series | 740D xDrive Exclusive Auto | 740D XDrive Exclusive | 2019–… | Diesel | Saloon | 4x4 | 2993cc 235KW 315HP |
| BMW | 7 Series | 740D xDrive M Sport Auto | 740D XDrive M Sport | 2016–2019 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2993cc 235KW 315HP |
| BMW | 7 Series | 740D xDrive M Sport Auto | 740D XDrive M Sport | 2018–2018 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2993cc 235KW 315HP |
| BMW | 7 Series | 740D xDrive M Sport Auto | 740D XDrive M Sport | 2019–2021 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2993cc 235KW 315HP |
| BMW | 7 Series | 740d xDrive M Sport MHEV Auto | 740D XDrive M Sport | 2020–2022 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2993cc 250KW 335HP |
| BMW | 7 Series | 740d xDrive MHEV Auto | 740D XDrive | 2020–2022 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2993cc 250KW 335HP |
| BMW | 7 Series | 740ld xDrive Auto | 740LD XDrive | 2015–2019 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2993cc 235KW 315HP |
| BMW | 7 Series | 740ld xDrive M Sport Auto | 740LD XDrive M Sport | 2015–2019 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2993cc 235KW 315HP |
| BMW | 7 Series | 740ld xDrive M Sport MHEV Auto | 740LD XDrive M Sport | 2020–2022 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2993cc 250KW 335HP |
| BMW | 7 Series | 745le xDrive Auto | 745LE XDrive | 2019–2022 | Petrol/Electric | Saloon | 4x4 | 2998cc 290KW 388HP |
| BMW | 7 Series | 750E xDrive Excellence Auto | 750E XDrive Excellence | 2023–… | Petrol/Electric | Saloon | 4x4 | 2998cc 230KW 308HP |
| BMW | 7 Series | 750E xDrive M Sport Auto | 750E XDrive M Sport | 2025–… | Petrol/Electric | Saloon | 4X4 | 2998cc 360KW 482HP |
| BMW | 7 Series | M760E xDrive Auto | M760E XDrive | 2025–… | Petrol/Electric | Saloon | 4X4 | 2998cc 420KW 563HP |
Reviews
There are no reviews yet.