SKU: ADG043149
£55.55
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Blue Print |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Thickness | 44 mm |
| Rotor Style | internally vented |
| Unit Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 280 mm |
| Brake Disc Type | internally vented |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Minimum thickness | 20.4 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Number of mounting bores: | 1 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mini | Convertible | Cooper | Cooper | 2010–2018 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1598cc 90KW 122HP |
| Mini | Convertible | Cooper Auto | Cooper | 2010–2017 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1598cc 90KW 122HP |
| Mini | Convertible | Cooper D | Cooper D | 2010–2015 | Diesel | Convertible | 4x2 | 1598cc 82KW 112HP |
| Mini | Convertible | Cooper D Auto | Cooper D | 2011–2015 | Diesel | Convertible | 4x2 | 1995cc 82KW 110HP |
| Mini | Convertible | Cooper D Highgate Auto | Cooper D Highgate | 2012–2015 | Diesel | Convertible | 4x2 | 1995cc 82KW 110HP |
| Mini | Convertible | Cooper Highgate Auto | Cooper Highgate | 2012–2015 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1598cc 90KW 120HP |
| Mini | Convertible | Cooper S | Cooper S | 2005–2011 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1598cc 125KW 167HP |
| Mini | Convertible | Cooper S | Cooper S | 2018–2019 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1998cc 141KW 189HP |
| Mini | Convertible | Cooper S Auto | Cooper S | 2009–2013 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1598cc 128KW 175HP |
| Mini | Convertible | Cooper S Auto | Cooper S | 2018–2019 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1998cc 141KW 189HP |
| Mini | Convertible | Cooper S Classic | Cooper S Classic | 2019–2021 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1998cc 141KW 189HP |
| Mini | Convertible | Cooper S Highgate Auto | Cooper S Highgate | 2012–2015 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1598cc 135KW 181HP |
| Mini | Convertible | Cooper SD Auto | Cooper SD | 2011–2015 | Diesel | Convertible | 4x2 | 1995cc 105KW 141HP |
| Mini | Convertible | Cooper SD Highgate | Cooper SD Highgate | 2012–2015 | Diesel | Convertible | 4x2 | 1995cc 105KW 141HP |
| Mini | Convertible | Cooper SD Highgate Auto | Cooper SD Highgate | 2012–2014 | Diesel | Convertible | 4x2 | 1995cc 105KW 141HP |
| Mini | Convertible | Cooper Sidewalk Auto | Cooper Sidewalk | 2007–2011 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1598cc 85KW 114HP |
| Mini | Convertible | Cooper Soho | Cooper Soho | 2011–2013 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1598cc 90KW 120HP |
| Mini | Convertible | Cooper Soho Auto | Cooper Soho | 2011–2012 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1598cc 90KW 120HP |
| Mini | Convertible | John Cooper Works | John Cooper Works | 2009–2012 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1598cc 155KW 208HP |
| Mini | Convertible | John Cooper Works | John Cooper Works | 2010–2012 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1598cc 155KW 211HP |
| Mini | Convertible | John Cooper Works Auto | John Cooper Works | 2016–2019 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1998cc 170KW 228HP |
| Mini | Convertible | John Cooper Works Auto | John Cooper Works | 2019–2020 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1998cc 170KW 228HP |
| Mini | Hatch | Cooper | Cooper | 2002–2011 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1598cc 88KW 120HP |
| Mini | Hatch | Cooper D Soho Auto | Cooper D Soho | 2011–2012 | Diesel | Convertible | 4x2 | 1995cc 82KW 110HP |
| Mini | Hatch | Cooper S Auto | Cooper S | 2010–2015 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1598cc 135KW 184HP |
| Mini | Hatch | Cooper S Shadow Edition Auto | Cooper S Shadow Edition | 2021–2022 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1998cc 131KW 175HP |
| Mini | Hatch | Cooper S Sport Auto | Cooper S Sport | 2018–2020 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1998cc 141KW 189HP |
| Mini | Hatch | Cooper SD | Cooper SD | 2011–2015 | Diesel | Convertible | 4x2 | 1995cc 105KW 141HP |
| Mini | Hatch | John Cooper Works Auto | John Cooper Works | 2012–2015 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1598cc 155KW 208HP |
| Mini | Hatch | John Cooper Works Auto | John Cooper Works | 2018–2019 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1998cc 170KW 228HP |
Reviews
There are no reviews yet.