SKU: ADN143108
£58.43
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Blue Print |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Thickness | 47 mm |
| Rotor Style | internally vented |
| Unit Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 214 mm |
| Brake Disc Type | internally vented |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Minimum thickness | 13 mm |
| Centering Diameter | 61 mm |
| Brake Disc Thickness | 15 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| EAN | 5050063608519 |
| Key Compatible Vehicles | Nissan |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nissan | Micra | 300 C Auto | Trophic | 1984–2001 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 998cc 40KW 54HP |
| Nissan | Micra | Micra 1.0 SGL | SGL | 1985–1988 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 998cc 41KW 55HP |
| Nissan | Micra | Micra 1.0 SGL Auto | SGL | 1985–1989 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 988cc 41KW 55HP |
| Nissan | Micra | Micra 25 1.2 Auto | 25 | 2008–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1240cc 59KW 79HP |
| Nissan | Micra | Micra 25 Auto | 25 | 2009–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1240cc 59KW 79HP |
| Nissan | Micra | Micra 25 Auto | 25 | 2009–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1240cc 59KW 79HP |
| Nissan | Micra | Micra Celebration 16v | Celebration 16V | 2000–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1275cc 55KW 74HP |
| Nissan | Micra | Micra Celebration 16v | Celebration 16V | 2000–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1275cc 55KW 74HP |
| Nissan | Micra | Micra Celebration 16v | Celebration 16V | 2000–2001 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 998cc 40KW 54HP |
| Nissan | Micra | Micra Colette | Colette | 1986–1988 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 998cc 37KW 50HP |
| Nissan | Micra | Micra Inspiration 16v | Inspiration 16V | 1999–2001 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 998cc 40KW 54HP |
| Nissan | Micra | Micra Inspiration 16v | Inspiration 16V | 1999–2001 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1275cc 55KW 74HP |
| Nissan | Micra | Micra Profile 16v | Profile 16V | 1999–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 998cc 40KW 54HP |
| Nissan | Micra | Micra Profile 16v | Profile 16V | 1999–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1275cc 55KW 74HP |
| Nissan | Micra | Micra Profile 16v | Profile 16V | 1999–2001 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 998cc 40KW 54HP |
| Nissan | Micra | Micra Profile 16v Auto | Profile 16V | 1999–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1275cc 55KW 74HP |
| Nissan | Micra | Micra Profile 16v Auto | Profile 16V | 1999–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 998cc 40KW 54HP |
| Nissan | Micra | Micra Profile 16v Auto | Profile 16V | 1999–2002 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 998cc 40KW 54HP |
| Nissan | Micra | Micra SE 16v | SE | 2000–2003 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 998cc 44KW 59HP |
| Nissan | Micra | Micra SE 16v | SE | 2000–2003 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 998cc 44KW 59HP |
| Nissan | Micra | Micra SE 16v | SE | 2000–2003 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1348cc 60KW 80HP |
| Nissan | Micra | Micra SE 16v | SE | 2000–2003 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1348cc 60KW 80HP |
| Nissan | Micra | Micra SE 16v Auto | SE 16V | 1999–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1275cc 55KW 74HP |
| Nissan | Micra | Micra SE 16v Auto | SE | 2000–2003 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1348cc 60KW 80HP |
| Nissan | Micra | Micra SE 16v Auto | SE | 2000–2003 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 998cc 44KW 59HP |
| Nissan | Micra | Micra SE 16v Auto | SE | 2000–2003 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 998cc 44KW 59HP |
| Nissan | Micra | Micra SE 16v Auto | SE | 2000–2003 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1348cc 60KW 80HP |
| Nissan | Prairie | Unspecified | L | 1985–1988 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 988cc 37KW 50HP |
Reviews
There are no reviews yet.