
SKU: BBD5493
£86.02
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 48 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 296 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 25.5 mm |
| Centering Diameter | 63.6 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of mounting bores: | 1 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Volvo |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Volvo | S90 | S90 D5 AWD Auto | D5 Momentum AWD | 2020–… | Diesel | Saloon | 4x4 | 1969cc 173KW 231HP |
| Volvo | S90 | S90 D5 PowerPulse AWD Auto | D5 PowerPulse Authorities AWD | 2018–… | Diesel | Saloon | 4x4 | 1969cc 173KW 231HP |
| Volvo | S90 | S90 Inscription D4 Auto | D4 Inscription | 2018–2019 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1969cc 140KW 187HP |
| Volvo | S90 | S90 Inscription Pro D4 Auto | D4 Inscription Pro | 2017–2019 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1969cc 140KW 187HP |
| Volvo | S90 | S90 Inscription Pro D5 PowerPulse AWD Auto | D5 PowerPulse Inscription Pro AWD | 2017–2018 | Diesel | Saloon | 4x4 | 1969cc 173KW 231HP |
| Volvo | S90 | S90 Inscription T4 Auto | T4 Inscription | 2018–2019 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1969cc 140KW 187HP |
| Volvo | S90 | S90 Inscription T5 Auto | T5 Inscription | 2018–2019 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1969cc 183KW 246HP |
| Volvo | S90 | S90 Inscription+ T8 PHEV Auto Auto | T8 Twin Engine Inscription Plus AWD | 2019–2020 | Petrol/Electric | Saloon | 4x4 | 1969cc 287KW 384HP |
| Volvo | S90 | S90 Momentum Pro T4 Auto | T4 Momentum Pro | 2018–2018 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1969cc 140KW 187HP |
| Volvo | S90 | S90 Momentum+ D4 Auto | D4 Momentum Plus | 2019–2021 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1969cc 140KW 187HP |
| Volvo | S90 | S90 R-Design D4 Auto | D4 R-Design | 2017–2018 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1969cc 140KW 187HP |
| Volvo | S90 | S90 R-Design D5 PowerPulse AWD Auto | D5 PowerPulse R-Design AWD | 2016–2018 | Diesel | Saloon | 4x4 | 1969cc 173KW 231HP |
| Volvo | S90 | S90 R-Design Pro D4 Auto | D4 R-Design Pro | 2018–2019 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1969cc 140KW 187HP |
| Volvo | S90 | S90 R-Design Pro T8 PHEV AWD Auto | T8 Twin Engine R-Design Pro AWD | 2018–2019 | Petrol/Electric | Saloon | 4x4 | 1969cc 287KW 384HP |
| Volvo | S90 | S90 R-Design+ T8 PHEV AWD Auto | T8 Twin Engine R-Design Plus AWD | 2019–2021 | Petrol/Electric | Saloon | 4x4 | 1969cc 287KW 384HP |
Reviews
There are no reviews yet.