
SKU: BBD5616
£130.51
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 51 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 305 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 25.4 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of mounting bores: | 1 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Mercedes-Benz |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz | B-Class | B 180 AMG Line Edition Executive Auto | B 180 AMG Line Edition Executive | 2021–2022 | Petrol | MPV | 4x2 | 1332cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B 180 AMG Line Edition Premium Auto | B 180 AMG Line Edition Premium | 2021–2022 | Petrol | MPV | 4x2 | 1332cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B 180 AMG Line Edition Premium+ Auto | B 180 AMG Line Edition Premium Plus | 2021–2022 | Petrol | MPV | 4x2 | 1332cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B 180 AMG Line Executive | B 180 AMG Line Executive | 2019–2020 | Petrol | MPV | 4x2 | 1332cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B 180 Sport Executive Edition Auto | B 180 Sport Executive Edition | 2021–2022 | Petrol | MPV | 4x2 | 1332cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B 180 Sport Premium+ Auto | B 180 Sport Premium Plus | 2019–2020 | Petrol | MPV | 4x2 | 1332cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B 200 AMG Line Edition Executive Auto | B 200 AMG Line Edition Executive | 2021–2022 | Petrol | MPV | 4x2 | 1332cc 120KW 160HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B 200 AMG Line Edition Premium Auto | B 200 AMG Line Edition Premium | 2021–2023 | Petrol | MPV | 4x2 | 1332cc 120KW 160HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B 200 AMG Line Premium + Night Edition A | B 200 AMG Line Premium Plus Night Edition | 2022–2023 | Petrol | MPV | 4x2 | 1332cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B 200 Sport | B 200 Sport | 2019–… | Petrol | MPV | 4x2 | 1332cc 120KW 160HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B 200 Sport Auto | B 200 Sport | 2022–2023 | Petrol | MPV | 4x2 | 1332cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B 200 Sport Executive Edition Auto | B 200 Sport Executive Edition | 2021–2022 | Petrol | MPV | 4x2 | 1332cc 120KW 160HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B 200 Sport Executive MHEV A | B 200 Sport Executive | 2023–… | Petrol | MPV | 4x2 | 1332cc 120KW 160HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B 200 Sport Exeutive Auto | B 200 Sport Executive | 2022–2023 | Petrol | MPV | 4x2 | 1332cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B 250 AMG Line Edition Executive E Auto | B 250 E AMG Line Edition Executive | 2021–2022 | Petrol/Electric | MPV | 4x2 | 1332cc 160KW 214HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B 250 AMG Line Edition Premium E Auto | B 250 E AMG Line Edition Premium | 2021–2022 | Petrol/Electric | MPV | 4x2 | 1332cc 160KW 214HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B 250 AMG Line Edition Premium+ E Auto | B 250 E AMG Line Edition Premium Plus | 2021–2022 | Petrol/Electric | MPV | 4x2 | 1332cc 160KW 214HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B 250 AMG Line Premium E Auto | B 250 E AMG Line Premium | 2020–2021 | Petrol/Electric | MPV | 4x2 | 1332cc 160KW 214HP |
| Mercedes-Benz | B-Class | B 250 AMG Line Premium+ E Auto | B 250 E AMG Line Premium Plus | 2020–2021 | Petrol/Electric | MPV | 4x2 | 1332cc 160KW 214HP |
Reviews
There are no reviews yet.