
SKU: BBD5623
€116.17
In stock
In stock (2 available)
| Product type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Height | 47.4 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Quantity | 1 |
| Replaces | BBD5238 |
| Rotor Style | Vented |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 320 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 26.4 mm |
| Centering Diameter | 69 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Number of mounting bores: | 2 |
| Brand | Borg & Beck |
| Key Compatible Vehicles | Hyundai |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hyundai | Tucson | Tucson Go SE 2WD CRDi Semi-Auto | CRDI Go SE | 2018–2019 | Diesel | SUV | 4x2 | 1685cc 104KW 139HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson N Line 48v MHEV CRDi 2WD | CRDI N Line | 2019–2021 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Premium 48v MHEV CRDi 2WD | CRDI Premium | 2019–2021 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 84KW 113HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Premium 48v MHEV CRDi 2WD Semi-Auto | CRDI Premium | 2019–2020 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Premium CRDi 2WD | CRDI Premium | 2018–2021 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 84KW 113HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Premium CRDi 2WD Semi-Auto | CRDI Premium | 2018–2020 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Premium SE CRDi 2WD | CRDI Premium SE | 2018–2020 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Premium SE CRDi 2WD Semi-Auto | CRDI Premium SE | 2018–2020 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Premium SE48v MHEV CRDi 2WD Semi-Auto | CRDI Premium SE | 2019–2021 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson S Blue Drive 2WD CRDi | CRDI S Blue Drive | 2015–2019 | Diesel | SUV | 4x2 | 1685cc 85KW 114HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson S Connect CRDi 2WD | CRDI S Connect | 2018–2019 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 84KW 113HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson SE Blue Drive 2WD CRDi | CRDI SE Blue Drive | 2015–2019 | Diesel | SUV | 4x2 | 1685cc 85KW 114HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson SE Nav 48v MHEV CRDi 2WD Semi-Auto | CRDI SE Nav | 2019–2021 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson SE Nav Blue Drive 2WD CRDi | CRDI SE Nav Blue Drive | 2015–2019 | Diesel | SUV | 4x2 | 1685cc 85KW 114HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson SE Nav CRDi 2WD | CRDI SE Nav | 2018–2021 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 84KW 113HP |
Reviews
There are no reviews yet.