
SKU: BBD5811S
£133.66
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 64.5 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Quantity | 1 |
| Rotor Style | perforated/vented |
| Unit Quantity | 2 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 322 mm |
| Brake Disc Type | perforated/vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 30 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Number of mounting bores: | 1 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Mercedes-Benz |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz | C-Class | C280 Elegance Auto | C280 Elegance | 2007–2009 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 170KW 228HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C280 Elegance Auto | C280 Elegance | 2008–2009 | Petrol | Estate | 4x2 | 2996cc 170KW 228HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C280 SE Auto | C280 SE | 2007–2009 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 170KW 228HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C280 SE Auto | C280 SE | 2008–2009 | Petrol | Estate | 4x2 | 2996cc 170KW 228HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C280 Sport Auto | C280 Sport | 2007–2010 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 170KW 228HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C280 Sport Auto | C280 Sport | 2008–2009 | Petrol | Estate | 4x2 | 2996cc 170KW 228HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C320 Elegance CDi Auto | C320 CDI Elegance | 2007–2010 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 165KW 221HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C320 Elegance CDi Auto | C320 CDI Elegance | 2008–2009 | Diesel | Estate | 4x2 | 2987cc 165KW 221HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C320 Sport CDi Auto | C320 CDI Sport | 2007–2009 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 165KW 221HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C320 Sport CDi Auto | C320 CDI Sport | 2008–2009 | Diesel | Estate | 4x2 | 2987cc 165KW 221HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C350 AMG Sport CDi BlueEfficiency Auto | C350 CDI BlueEfficiency AMG Sport | 2012–2014 | Diesel | Estate | 4x2 | 2987cc 195KW 261HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C350 AMG Sport CDi BlueEfficiency Auto | C350 CDI BlueEfficiency AMG Sport | 2012–2014 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 197KW 261HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C350 AMG Sport+ CDi BlueEfficiency Auto | C350 CDI BlueEfficiency AMG Sport Plus | 2012–2014 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 197KW 261HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C350 AMG Sport+ CDi BlueEfficiency Auto | C350 CDI BlueEfficiency AMG Sport Plus | 2012–2014 | Diesel | Estate | 4x2 | 2987cc 195KW 261HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C350 BlueEfficiency Elegance CDi Auto | C350 CDI BlueEfficiency Elegance | 2009–2011 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 170KW 231HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C350 BlueEfficiency Elegance CDi Auto | C350 CDI BlueEfficiency Elegance | 2010–2011 | Diesel | Estate | 4x2 | 2987cc 170KW 231HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C350 BlueEfficiency Sport CDi Auto | C350 CDI BlueEfficiency Sport | 2009–2011 | Diesel | Estate | 4x2 | 2987cc 170KW 231HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C350 BlueEfficiency Sport CDi Auto | C350 CDI BlueEfficiency Sport | 2009–2011 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 170KW 231HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C350 Elegance CDI Auto | C350 CDI Elegance | 2009–0000 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 165KW 221HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C350 Elegance CDI Auto | C350 CDI Elegance | 2009–0000 | Diesel | Estate | 4x2 | 2987cc 165KW 221HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C350 Elegance CDi BlueEfficiency Auto | C350 CDI BlueEfficiency Elegance | 2011–2012 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 197KW 265HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C350 Elegance CDi BlueEfficiency Auto | C350 CDI BlueEfficiency Elegance | 2011–2013 | Diesel | Estate | 4x2 | 2987cc 197KW 265HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C350 Elegance Edition 125 CDi BlueEfficiency Auto | C350 CDI BlueEfficiency Elegance ED125 | 2011–2012 | Diesel | Estate | 4x2 | 2987cc 195KW 265HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C350 Elegance Edition 125 CDi BlueEfficiency Auto | C350 CDI BlueEfficiency Elegance ED125 | 2011–2013 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 195KW 265HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C350 Sport CDi Auto | C350 CDI Sport | 2009–2010 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 165KW 221HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C350 Sport CDi Auto | C350 CDI Sport | 2009–2010 | Diesel | Estate | 4x2 | 2987cc 165KW 221HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C350 Sport CDi BlueEfficiency Auto | C350 CDI BlueEfficiency Sport | 2011–2013 | Diesel | Estate | 4x2 | 2987cc 197KW 265HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C350 Sport CDi BlueEfficiency Auto | C350 CDI BlueEfficiency Sport | 2011–2019 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 197KW 265HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C350 Sport Edition 125 CDi BlueEfficiency Auto | C350 CDI BlueEfficiency Sport ED125 | 2011–2012 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 195KW 265HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C350 Sport Edition 125 CDi BlueEfficiency Auto | C350 CDI BlueEfficiency Sport ED125 | 2011–2012 | Diesel | Estate | 4x2 | 2987cc 195KW 265HP |
Reviews
There are no reviews yet.