
SKU: BBD5926S
£181.10
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 73.5 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Quantity | 1 |
| Rotor Style | Vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 358 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 26 mm |
| Centering Diameter | 85 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of mounting bores: | 2 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | Porsche |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Porsche | Cayenne | Cayenne D Platinum Edition V6 Tiptronic S A | D V6 Platinium Edition Tiptronic S | 2016–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 2967cc 193KW 258HP |
| Porsche | Cayenne | Cayenne GTS | GTS | 2008–2009 | Petrol | SUV | 4x4 | 4806cc 302KW 405HP |
| Porsche | Cayenne | Cayenne GTS DE3 Tiptronic S | GTS DE3 Tiptronic S | 2009–2009 | Petrol | SUV | 4x4 | 4806cc 302KW 405HP |
| Porsche | Cayenne | Cayenne GTS Tiptronic S | GTS Tiptronic S | 2008–2010 | Petrol | SUV | 4x4 | 4806cc 302KW 405HP |
| Porsche | Cayenne | Cayenne GTS V8 Tiptronic S A | V8 GTS TipTronic S | 2012–2014 | Petrol | SUV | 4x4 | 4806cc 309KW 420HP |
| Porsche | Cayenne | Cayenne Platinum Edition S E Hybrid Tiptronic Auto | S E-Hybrid Platinium Edition Tiptronic S | 2016–2018 | Petrol/Electric | SUV | 4x4 | 2995cc 310KW 415HP |
| Porsche | Cayenne | Cayenne S | S | 2007–2008 | Petrol | SUV | 4x4 | 4806cc 287KW 385HP |
| Porsche | Cayenne | Cayenne S D Platinum Edition V8 Auto | S D Platinium Edition Tiptronic S | 2017–2017 | Diesel | SUV | 4x4 | 4134cc 283KW 379HP |
| Porsche | Cayenne | Cayenne S E-Hybrid Tiptronic Auto | S E-Hybrid Tiptronic | 2016–2018 | Petrol/Electric | SUV | 4x4 | 2995cc 310KW 415HP |
| Porsche | Cayenne | Cayenne S Platinum Edition V6 Auto | S Platinium Edition Tiptronic S | 2017–2018 | Petrol | SUV | 4x4 | 3604cc 309KW 420HP |
| Porsche | Cayenne | Cayenne S T V8 Auto | V8 Turbo S TipTronic | 2008–2009 | Petrol | SUV | 4x4 | 4806cc 404KW 550HP |
| Porsche | Cayenne | Cayenne S T-Syberia Tip S | S Transsyberia Tiptronic S | 2009–2009 | Petrol | SUV | 4x4 | 4806cc 298KW 405HP |
| Porsche | Cayenne | Cayenne S Tiptronic | S Tiptronic S | 2004–2010 | Petrol | SUV | 4x4 | 4806cc 287KW 385HP |
| Porsche | Cayenne | Cayenne S Transsyberia | S Transsyberia | 2009–… | Petrol | SUV | 4x4 | 4806cc 298KW 405HP |
| Porsche | Cayenne | Cayenne Turbo Auto | Turbo | 2003–2006 | Petrol | SUV | 4x4 | 4511cc 335KW 450HP |
| Porsche | Cayenne | Cayenne V8 D S Tiptronic S Auto | D V8 S Tiptronic S | 2013–2014 | Diesel | SUV | 4x4 | 4134cc 281KW 382HP |
| Porsche | Cayenne | Cayenne V8 D S Tiptronic S Auto | D V8 S Tiptronic S | 2014–2017 | Diesel | SUV | 4x4 | 4134cc 283KW 385HP |
| Porsche | Cayenne | Cayenne V8 D S Tiptronic S Auto | D V8 S Tiptronic S | 2016–2017 | Diesel | SUV | 4x4 | 4134cc 283KW 379HP |
| Porsche | Cayenne | Cayenne V8 S Tiptronic S | V8 S TipTronic S | 2010–2014 | Petrol | SUV | 4x4 | 4806cc 294KW 400HP |
| Porsche | Cayenne | Cayenne V8 T Auto | V8 T TipTronic | 2018–2019 | Petrol | SUV | 4x4 | 3996cc 405KW 542HP |
| Porsche | Cayenne | Cayenne V8 T Auto | V8 Turbo TipTronic | 2019–2020 | Petrol | SUV Coupe | 4x4 | 3996cc 405KW 542HP |
| Porsche | Cayenne | Cayenne V8 T Auto | V8 Turbo TipTronic | 2020–2023 | Petrol | SUV | 4x4 | 3996cc 405KW 542HP |
| Porsche | Cayenne | Cayenne V8 T S Tiptronic S | V8 S Turbo TipTronic S | 2015–2017 | Petrol | SUV | 4x4 | 4806cc 419KW 562HP |
| Porsche | Cayenne | Cayenne V8 T Tip S | V8 Turbo TipTronic S | 2006–2014 | Petrol | SUV | 4x4 | 4806cc 368KW 500HP |
| Porsche | Cayenne | Cayenne V8 T Tiptronic S | V8 Turbo TipTronic S | 2011–2012 | Petrol | SUV | 4x4 | 4806cc 397KW 540HP |
| Porsche | Cayenne | Cayenne V8 T Tiptronic S | V8 S Turbo TipTronic S | 2012–2014 | Petrol | SUV | 4x4 | 4806cc 405KW 550HP |
| Porsche | Cayenne | Cayenne V8 T Tiptronic S | V8 Turbo TipTronic S | 2014–2018 | Petrol | SUV | 4x4 | 4806cc 382KW 520HP |
Reviews
There are no reviews yet.