
SKU: BBD6209S
£153.64
In stock
Only 2 left in stock
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 48.9 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Quantity | 1 |
| Rotor Style | Vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 350 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 23 mm |
| Centering Diameter | 63.5 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Number of mounting bores: | 0 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Ford |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ford | Focus | Focus RS | RS | 2016–2019 | Petrol | Hatchback | 4x4 | 2261cc 257KW 345HP |
| Ford | Focus | Focus RS Edition 4x4 | RS Edition | 2017–2018 | Petrol | Hatchback | 4x4 | 2261cc 257KW 345HP |
| Ford | Focus | Focus RS Heritage 4x4 | RS Heritage | 2018–2019 | Petrol | Hatchback | 4x4 | 2261cc 257KW 345HP |
| Ford | Focus | Focus RS Red Edition 4x4 | RS Red Edition | 2018–2018 | Petrol | Hatchback | 4x4 | 2261cc 257KW 345HP |
| Ford | Focus | Focus ST-2 T | ST-2 | 2012–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1999cc 183KW 246HP |
| Ford | Focus | Focus ST-2 T | ST-2 | 2015–2018 | Petrol | Estate | 4x2 | 1999cc 183KW 246HP |
| Ford | Focus | Focus ST-2 T | ST-2 | 2015–2018 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1999cc 183KW 246HP |
| Ford | Focus | Focus ST-2 TDCi Auto | ST-2 TDCI | 2016–2018 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1997cc 136KW 182HP |
| Ford | Focus | Focus ST-3 T | ST-3 | 2012–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1999cc 183KW 246HP |
| Ford | Focus | Focus Style 125 | Style | 2008–0000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1798cc 93KW 125HP |
| Ford | Focus | Focus Style 125 FFV | Style | 2007–0000 | Petrol/Alcohol | Estate | 4x2 | 1798cc 92KW 123HP |
| Ford | Focus | Focus Titanium 125 | Titanium | 2007–0000 | Petrol | Estate | 4x2 | 1798cc 93KW 125HP |
| Ford | Focus | Focus Titanium 125 FFV | Titanium | 2007–0000 | Petrol/Alcohol | Estate | 4x2 | 1798cc 92KW 123HP |
| Ford | Focus | Focus Zetec 125 | Zetec | 2007–0000 | Petrol | Estate | 4x2 | 1798cc 93KW 125HP |
| Ford | Focus | Focus Zetec 125 FFV | Zetec | 2007–0000 | Petrol/Alcohol | Estate | 4x2 | 1798cc 92KW 123HP |
Reviews
There are no reviews yet.