
SKU: BBP1392
€105.29
In stock
In stock (0 available)
| Product type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Height | 67.8 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 2 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 305 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 18.5 mm |
| Centering Diameter | 73.8 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Number of mounting bores: | 1 |
| Brand | Borg & Beck |
| Key Compatible Vehicles | Daimler |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Daimler | 4.0 | Daimler 4L | 1992–2017 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3980cc 175KW 235HP | |
| Daimler | 4 | XJ6 Majestic | Daimler Majestic | 1999–1999 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3980cc 123KW 166HP |
| Daimler | 4 | XJ6 Majestic A | Daimler Majestic | 1993–1994 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3980cc 166KW 223HP |
| Daimler | Six | 4.0 Auto | Daimler 4L | 1989–1996 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3980cc 175KW 235HP |
| Daimler | Six | Limousine Auto | Chassis | 1973–2004 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3980cc 166KW 223HP |
| Daimler | Six | Limousine Auto | Daimler Limo 6Dr | 1996–1997 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3980cc 183KW 245HP |
| Daimler | Six | Limousine Auto | Daimler Hearse | 1996–1997 | Petrol | Estate | 4x2 | 3980cc 183KW 245HP |
| Daimler | Six | Six | Daimler Six | 1995–1997 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3980cc 183KW 245HP |
| Daimler | Six | Six Auto | Daimler Six | 1988–1997 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3980cc 183KW 245HP |
| Daimler | Six | Six LWB | Daimler 6 LWB | 1998–2016 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3980cc 183KW 245HP |
| Daimler | Six | Six LWB Auto | Daimler 6 LWB | 1989–1997 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3980cc 183KW 245HP |
| Daimler | Super V8 | Super V8 Auto | Daimler Super V8 | 1996–2002 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3996cc 276KW 370HP |
| Daimler | Super V8 | Super V8 Auto | Daimler Super V8 SWB | 1998–2001 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3996cc 276KW 370HP |
| Daimler | V8 | V8 Auto | Daimler V8 | 1995–2002 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3996cc 216KW 290HP |
| Daimler | V8 | V8 Auto | Daimler V8 SWB | 1998–1998 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3996cc 216KW 290HP |
| Daimler | XJ Saloon | Unspecified | Sovereign | 1981–0000 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4235cc 152KW 205HP |
| Daimler | XJ Saloon | Unspecified | Sovereign | 1981–0000 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4235cc 152KW 205HP |
| Daimler | XJ Saloon | Unspecified | DB6 VDP HE | 1981–0000 | Petrol | Saloon | 4x2 | 5343cc 223KW 299HP |
| Daimler | XJ Saloon | Unspecified | DBE SIX HE | 1981–0000 | Petrol | Saloon | 4x2 | 5343cc 223KW 299HP |
| Daimler | XJ Saloon | Unspecified | Van D Plas | 1981–0000 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4235cc 152KW 205HP |
| Daimler | XJ Saloon | Unspecified | XJ | 1983–0000 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4235cc 152KW 205HP |
Reviews
There are no reviews yet.