
SKU: BBP1530
£105.80
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 64 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 2 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 295 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 22 mm |
| Centering Diameter | 70 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Number of mounting bores: | 1 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Land Rover | Range Rover | Range Rover 30th Anniverary Auto | 30th Anniversary | 1998–2001 | Petrol | SUV | 4x4 | 4554cc 160KW 215HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover 4.0 | Base | 1979–2001 | Petrol | SUV | 4x4 | 3950cc 140KW 188HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover 4.0 Auto | Base | 1995–2001 | Petrol | SUV | 4x4 | 3950cc 140KW 188HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover 4.0 SE | SE | 1995–2000 | Petrol | SUV | 4x4 | 3950cc 140KW 188HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover 4.0 SE Auto | SE | 1993–2001 | Petrol | SUV | 4x4 | 3950cc 140KW 188HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover Bordeaux Auto | Bordeaux | 2001–2001 | Petrol | SUV | 4x4 | 3950cc 136KW 182HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover County Auto | County | 2000–2002 | Petrol | SUV | 4x4 | 3950cc 136KW 182HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover County SE Auto | County SE | 2000–2000 | Petrol | SUV | 4x4 | 3950cc 136KW 182HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover EFI Auto | Sting EFI90 | 1990–1996 | Petrol | SUV | 4x4 | 3947cc 138KW 185HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover HSE Auto | HSE | 1999–2002 | Petrol | SUV | 4x4 | 3950cc 136KW 182HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover Vogue | Vogue 95 | 1989–1996 | Petrol | SUV | 4x4 | 3947cc 135KW 182HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover Vogue 50 Auto | 1999–2001 | Petrol | SUV | 4x4 | 4554cc 165KW 222HP | |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover Vogue EFI Auto | Vogue EFI(93 | 1992–1996 | Petrol | SUV | 4x4 | 3950cc 101KW 136HP |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover Vogue SE Auto | 1989–1996 | Petrol | SUV | 4x4 | 3947cc 138KW 185HP | |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover Vogue SE Auto | 1992–1996 | Petrol | SUV | 4x4 | 3950cc 101KW 136HP | |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover Vogue SE Auto | 1993–1997 | Petrol | SUV | 4x4 | 3947cc 135KW 182HP | |
| Land Rover | Range Rover | Range Rover Westminster Auto | Westminster | 2001–2002 | Petrol | SUV | 4x4 | 3950cc 136KW 182HP |
Reviews
There are no reviews yet.