
SKU: BBD4001
£62.33
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 40 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Replaces | BBD5480 |
| Rotor Style | slotted/perforated |
| Quantity Unit | Set |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 240 mm |
| Brake Disc Type | slotted/perforated |
| Number of Holes: | 4 |
| Minimum thickness | 9.2 mm |
| Centering Diameter | 59 mm |
| Brake Disc Thickness | 11 mm |
| Number of mounting bores: | 2 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | Fiat |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fiat | 500 | 500 120th Anniversary | 120th Anniversary | 2019–2020 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1242cc 51KW 68HP |
| Fiat | 500 | 500 120th Anniversary | 120th Anniversary | 2020–2020 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1242cc 51KW 68HP |
| Fiat | 500 | 500 120th Anniversary Semi-Auto | 120th Anniversary | 2019–2019 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1242cc 51KW 68HP |
| Fiat | 500 | 500 by D | 500 BY Diesel | 2009–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 73KW 98HP |
| Fiat | 500 | 500 by Diesel Semi-Auto | 500 BY Diesel Dualogic | 2009–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 73KW 98HP |
| Fiat | 500 | 500 by Diesel Semi-Auto | 500 BY Diesel Dualogic | 2009–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 73KW 98HP |
| Fiat | 500 | 500 C 120th Anniversary | C 120th Anniversary | 2019–2020 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1242cc 51KW 68HP |
| Fiat | 500 | 500 C 120th Anniversary | C 120th Anniversary | 2019–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1242cc 51KW 68HP |
| Fiat | 500 | 500 C 120th Anniversary Semi-Auto | C 120th Anniversary | 2019–2020 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1242cc 51KW 68HP |
| Fiat | 500 | 500 C Lounge | C Lounge | 2009–2012 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1368cc 73KW 98HP |
| Fiat | 500 | 500 C Lounge Semi-Auto | C Lounge Dualogic | 2009–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1368cc 73KW 98HP |
| Fiat | 500 | 500 C Lounge Semi-Auto | C Lounge Dualogic | 2010–2012 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1368cc 73KW 98HP |
| Fiat | 500 | 500 C Pop | C Pop | 2009–2011 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1368cc 73KW 98HP |
| Fiat | 500 | 500 C Pop | C Pop | 2009–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1368cc 73KW 98HP |
| Fiat | 500 | 500 C Popular Semi-Auto | C Pop Dualogic | 2009–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1368cc 73KW 98HP |
| Fiat | 500 | 500 Collezione 1957 MHEV | Collezione 1957 | 2024–2024 | Petrol | Convertible | 4X2 | 999cc 51KW 68HP |
| Fiat | 500 | 500 Lounge | Lounge | 2009–2012 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 73KW 98HP |
| Fiat | 500 | 500 Lounge RHD | Lounge | 2007–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 73KW 98HP |
| Fiat | 500 | 500 Lounge Semi-Auto | Lounge Dualogic | 2009–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 73KW 98HP |
| Fiat | 500 | 500 Lounge Semi-Auto | Lounge Dualogic | 2009–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 73KW 98HP |
| Fiat | 500 | 500 Pop | Pop | 2009–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 73KW 98HP |
| Fiat | 500 | 500 Pop | Pop | 2010–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 73KW 98HP |
| Fiat | 500 | 500 Pop | Pop | 2010–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 73KW 98HP |
| Fiat | 500 | 500 Popular LHD | Pop LHD | 2007–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 73KW 98HP |
| Fiat | 500 | 500 Popular Semi-Auto | Pop Dualogic | 2009–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 73KW 98HP |
| Fiat | 500 | 500 Popular Semi-Auto | C Pop Dualogic | 2009–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1368cc 73KW 98HP |
| Fiat | 500 | 500 Popular Semi-Auto | Pop Dualogic | 2009–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 73KW 98HP |
| Fiat | 500 | 500 Sport | Sport | 2009–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 73KW 98HP |
| Fiat | 500 | 500 Sport | Sport | 2009–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 73KW 98HP |
| Fiat | 500 | 500 Sport LHD | Sport LHD | 2007–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 73KW 98HP |
| Fiat | 500 | 500 Sport Semi-Auto | Sport Dualogic | 2009–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 73KW 98HP |
Reviews
There are no reviews yet.