
SKU: BBD4400
£52.77
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 48.7 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 2 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 260 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Centering Diameter | 64.2 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Number of mounting bores: | 4 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Honda | Integra | Integra AT | T | 1987–2020 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1488cc 47KW 63HP |
| Honda | Integra | Integra EX | EX | 1986–2015 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1590cc 68KW 92HP |
| Honda | Integra | Integra EX-16 I | EX-16 | 1988–1989 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1590cc 93KW 125HP |
| Honda | Integra | Integra LX | LX | 1986–2019 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1488cc 47KW 63HP |
| Honda | Integra | Integra LX | LX | 1988–2003 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1488cc 47KW 63HP |
| Honda | Integra | Integra LX Auto | LX | 1986–1987 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1488cc 47KW 63HP |
| Honda | Integra | Integra LX Auto | LX | 1988–1990 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1488cc 47KW 63HP |
| Honda | Integra | Integra MT | T | 1987–2007 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1488cc 47KW 63HP |
| Honda | Integra | Integra R | 16V | 1995–2000 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1797cc 140KW 188HP |
Reviews
There are no reviews yet.