
SKU: BBD5783S
£81.71
In stock
In stock (0 available)
| Product type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Height | 51.3 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Quantity | 1 |
| Rotor Style | Vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 334 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 27 mm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Number of mounting bores: | 2 |
| Brand | Borg & Beck |
| Key Compatible Vehicles | Lexus |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lexus | GS | GS 450h Auto | 450H | 2006–2007 | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 3456cc 220KW 295HP |
| Lexus | GS | GS 450h Auto | GS 450H | 2008–2010 | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 3456cc 220KW 295HP |
| Lexus | GS | GS 450h CVT | 450H | 2009–2010 | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 3456cc 220KW 295HP |
| Lexus | GS | GS 450H F Sport CVT | 450H F Sport | 2012–2014 | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 3456cc 254KW 340HP |
| Lexus | GS | GS 450H F Sport CVT | 450H F Sport | 2013–2015 | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 3456cc 254KW 340HP |
| Lexus | GS | GS 450H F Sport CVT | 450H F Sport | 2014–… | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 3456cc 254KW 340HP |
| Lexus | GS | GS 450H F Sport CVT | 450H F Sport | 2016–2018 | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 3456cc 254KW 340HP |
| Lexus | GS | GS 450H Luxury CVT | 450H Luxury | 2012–2014 | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 3456cc 254KW 340HP |
| Lexus | GS | GS 450H Luxury CVT | 450H Luxury | 2013–2016 | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 3456cc 254KW 340HP |
| Lexus | GS | GS 450H Luxury CVT | 450H Luxury | 2014–… | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 3456cc 254KW 340HP |
| Lexus | GS | GS 450H Premier CVT | 450H Premier | 2012–2014 | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 3456cc 254KW 340HP |
| Lexus | GS | GS 450H Premier CVT | 450H Premier | 2014–2016 | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 3456cc 254KW 340HP |
| Lexus | GS | GS 450H Premier CVT | 450H Premier | 2014–… | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 3456cc 254KW 340HP |
| Lexus | GS | GS 450H Premier CVT | 450H Premier | 2016–2018 | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 3456cc 254KW 340HP |
| Lexus | GS | GS 450h SE Auto | 450H | 2006–2009 | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 3456cc 220KW 295HP |
| Lexus | GS | GS 450h SE Auto | GS 450H SE | 2008–2009 | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 3456cc 220KW 295HP |
| Lexus | GS | GS 450H SE CVT | 450H SE | 2009–2010 | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 3456cc 220KW 295HP |
| Lexus | GS | GS 450H SE CVT | 450H SE | 2009–2012 | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 3456cc 220KW 295HP |
| Lexus | GS | GS 450H SE CVT | 450H SE | 2010–2012 | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 3456cc 220KW 295HP |
| Lexus | GS | GS 450H SE CVT | 450H SE | 2010–… | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 3456cc 220KW 295HP |
| Lexus | GS | GS 450h SE-L Auto | 450H | 1999–2009 | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 3456cc 220KW 295HP |
| Lexus | GS | GS 450h SE-L CVT | 450H SE-L | 2009–2011 | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 3456cc 220KW 295HP |
| Lexus | GS | GS 450h SE-L CVT | 450H SE-L | 2010–2012 | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 3456cc 220KW 295HP |
| Lexus | GS | GS 450h Sport Auto | GS 450H Sport | 2008–2009 | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 3456cc 220KW 295HP |
| Lexus | GS | GS 450h Sport CVT | 450H Sport | 2009–2010 | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 3456cc 220KW 295HP |
| Lexus | GS | GS450h SE-L Auto. | 2007–2010 | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 3456cc 220KW 295HP |
Reviews
There are no reviews yet.