SKU: 0986494501
£29.14
In stock
In stock (5 available)
| EAN | 4047025154772 |
|---|---|
| Product type | Brake Pad Set, disc brake |
| Width | 142 mm |
| Height | 58.8 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Material | Low-Metallic |
| Replaces | 0986494244 |
| Thickness | 17.9 mm |
| WVA Number | 24632 |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE-R90 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Part number of recommended accessories | 1987474408, 1987474436 |
| Brand | Bosch |
| Key Compatible Vehicles | Nissan |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nissan | X-Trail | X-Trail Acenta dCi | DCI Acenta | 2009–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 127KW 170HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Acenta dCi | DCI Acenta | 2010–2015 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 127KW 170HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Arctix dCi 150 | DCI Artix | 2008–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 110KW 147HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Arctix Expedition dCi 150 | DCI Artix Expedition | 2007–2009 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 110KW 147HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Arctix Expedition dCi 173 | DCI Artix Expedition | 2008–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 127KW 170HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Aventura dCi | DCI Anentura | 2007–2009 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 127KW 170HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Aventura dCi | DCI Anentura | 2007–2009 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 110KW 147HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Aventura Explorer dCi | DCI Anentura Explorer | 2007–2009 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 127KW 170HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Aventura Explorer dCi | DCI Anentura Explorer | 2007–2012 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 110KW 147HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail N-Tec+ dCi | DCI N-TEC Plus | 2012–2015 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 127KW 170HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Platinum dCi | DCI Platinium | 2012–2013 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 127KW 170HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Platinum dCi Auto | DCI Platinium | 2012–2013 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 110KW 147HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Sport DCI | DCI Sport | 2007–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 110KW 147HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Sport dCi Auto | DCI Sport | 2007–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 110KW 147HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Sport Expedition dCi | DCI Sport Expedition | 2007–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 110KW 147HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Sport Expedition dCi Auto | Sport Expedition | 2007–2009 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 110KW 147HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Sport Expedition X dCi | DCI Sport Expedition X | 2007–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 127KW 170HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Sport Expedition X dCi Auto | Sport Expedition X | 2007–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 110KW 147HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Sport-X dCi | DCI Sport-X | 2008–… | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 110KW 147HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Sport-X dCi Auto | DCI Sport-X | 2008–… | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 110KW 147HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Sport-X Sat dCi Auto | DCI Sport-X SAT | 2009–2009 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 110KW 147HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Tekna dCi | DCI Tekna | 2003–2017 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 127KW 170HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Tekna dCi | DCI Tekna | 2009–2011 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 127KW 170HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Tekna dCi Auto | DCI Tekna | 2009–2011 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 110KW 147HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Tekna dCi Auto | DCI Tekna | 2010–2014 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 110KW 147HP |
Reviews
There are no reviews yet.