SKU: 08.9460.41
£164.20
In stock
In stock (2 available)
| Brand | Brembo |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 41 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Perforated, Solid |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 264 mm |
| Brake Disc Type | Perforated, solid |
| Number of Holes: | 5 |
| Extra Description | XTRA LINE - Xtra |
| Minimum thickness | 8.5 mm |
| Tightening torque | 120 Nm |
| Centering Diameter | 70 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | Alfa Romeo |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta 1750 C-leaf TBi | 1750 TBI Cloverleaf | 2010–2014 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1742cc 172KW 235HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Business Edition MultiAir TB Semi-Auto | TB Multiair Business Edition TCT | 2015–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 125KW 170HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Distinctive MultiAir TB | TB Multiair Distinctive | 2014–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 125KW 170HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Distinctive TB | TB Distinctive | 2014–2016 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 88KW 120HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Distinctive TB | TB Distinctive | 2015–2016 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 88KW 120HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Exclusive MultiAir TB | TB Multiair Exclusive | 2015–2016 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 125KW 170HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Ff Limited Edition MultiAir TB | TB Multiair FF Limited Edition | 2013–2013 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 125KW 170HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Lusso MultiAir TB | TB Multiair Lusso | 2010–2014 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 125KW 170HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Lusso MultiAir TB Semi-Auto | TB Multiair Lusso TCT | 2011–2013 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 125KW 170HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta MultiAir Speciale TB Semi-Auto | TB Multiair Speciale TCT | 2016–2018 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 126KW 170HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Progression TB | TB Progression | 2014–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 88KW 120HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Quadrifoglio Verde Le MTBi Semi-Auto | TBI Quadrifoglio Verde TCT Launch Edition | 2014–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1742cc 177KW 240HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Quadrifoglio Verde MTBi Semi-Auto | TBI Quadrifoglio Verde TCT | 2014–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1742cc 177KW 240HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Quadrifoglio Verde MTBi Semi-Auto | TBI Quadrifoglio Verde TCT | 2015–2018 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1742cc 177KW 240HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta QV Line MultiAir TB | TB Multiair QV Line | 2014–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 125KW 170HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta QV Line MultiAir TB Semi-Auto | TB Multiair QV Line TCT | 2014–2016 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 125KW 170HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Speciale TB | TB Speciale | 2019–2021 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 88KW 118HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Sportiva MultiAir TB | TB Multiair Sportiva | 2012–2014 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 125KW 170HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Sportiva Nav MultiAir TB | TB Multiair Sportiva Nav | 2013–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 125KW 170HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Sprint MultiAir Speciale TCT Semi-Auto | TB Multiair Sprint Speciale TCT | 2015–2016 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 125KW 170HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Sprint MultiAir TB | TB Multiair Sprint | 2015–2016 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 110KW 150HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Super TB | TB Super | 2018–2020 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 88KW 118HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta TB | TB | 2018–2020 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 88KW 118HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Turismo TB | TB Turismo | 2010–2014 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 88KW 120HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Veloce MultiAir TB | TB Multiair Veloce | 2010–2014 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 125KW 170HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Veloce TB | TB Veloce | 2010–2013 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 88KW 120HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Veloce TBi Semi-Auto | TBI Veloce TCT | 2016–2018 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1742cc 177KW 240HP |
Reviews
There are no reviews yet.