SKU: 09.7727.11
£72.91
In stock
Out of stock
| Brand | Brembo |
|---|---|
| EAN | 08020584025468 |
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 60 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Rotor Style | internally vented |
| Outer Diameter | 276 mm |
| Brake Disc Type | internally vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Extra Description | PRIME LINE - UV Coated |
| Minimum thickness | 17.4 mm |
| Tightening torque | 120 Nm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Brake Disc Thickness | 19 mm |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | BMW |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | 3 Series | 328I | 328I | 1983–1998 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2793cc 142KW 190HP |
| BMW | 3 Series | 328i Auto | 328I | 1995–1999 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2793cc 142KW 190HP |
| BMW | 3 Series | 328i Cabrio | 328I Convertible | 1995–2000 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2793cc 142KW 190HP |
| BMW | 3 Series | 328i Cabrio Auto | 328I Convertible | 1995–2000 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2793cc 142KW 190HP |
| BMW | 3 Series | 328i Conv Edition | 328I Edition | 1999–2000 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2793cc 142KW 190HP |
| BMW | 3 Series | 328i Conv Edition Auto | 328I Edition | 1999–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 2793cc 142KW 190HP |
| BMW | 3 Series | 328i Coupe | 328I CPE | 1989–1999 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2793cc 142KW 190HP |
| BMW | 3 Series | 328i Coupe Auto | 328I CPE | 1995–2000 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2793cc 142KW 190HP |
| BMW | 3 Series | 328I SE | 328I SE | 1991–1998 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2793cc 142KW 190HP |
| BMW | 3 Series | 328i SE Auto | 328I SE | 1995–1998 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2793cc 142KW 190HP |
| BMW | 3 Series | 328I SE Touring | 328I SE Touring | 1998–2000 | Petrol | Estate | 4x2 | 2793cc 142KW 190HP |
| BMW | 3 Series | 328i SE Touring Auto | 328I SE Touring | 1998–1999 | Petrol | Estate | 4x2 | 2793cc 142KW 190HP |
| BMW | 3 Series | 328i Sport | 328I Sport | 1995–1999 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2793cc 142KW 190HP |
| BMW | 3 Series | 328I Sport Auto | 328I Sport | 1994–2000 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2793cc 142KW 190HP |
| BMW | 3 Series | 328i Touring | 328I Touring | 1995–1998 | Petrol | Estate | 4x2 | 2793cc 142KW 190HP |
| BMW | 3 Series | 328i Touring Auto | 328I Touring | 1995–1999 | Petrol | Estate | 4x2 | 2793cc 142KW 190HP |
Reviews
There are no reviews yet.