SKU: 09.9738.11
£122.45
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Brembo |
|---|---|
| EAN | 08020584025550 |
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 59 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Rotor Style | internally vented |
| Outer Diameter | 300 mm |
| Brake Disc Type | internally vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Extra Description | PRIME LINE - UV Coated |
| Minimum thickness | 19.4 mm |
| Tightening torque | 150 Nm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | Mercedes-Benz |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz | S-Class | 500 SE Auto | 1981–2004 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4973cc 182KW 245HP | |
| Mercedes-Benz | S-Class | 500 SEC | SEC | 1981–… | Petrol | Coupe | 4x2 | 4973cc 172KW 231HP |
| Mercedes-Benz | S-Class | 500 SEC Auto | 1984–2021 | Petrol | Coupe | 4x2 | 4973cc 182KW 245HP | |
| Mercedes-Benz | S-Class | 500 SEL Auto | 1985–2008 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4973cc 182KW 245HP | |
| Mercedes-Benz | S-Class | S500 Auto | S500 L | 1991–1999 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4973cc 235KW 315HP |
| Mercedes-Benz | S-Class | S500 Auto | 1994–1997 | Petrol | Saloon | 4X2 | 4973cc 229KW 308HP | |
| Mercedes-Benz | S-Class | S500 Auto | S500 | 1995–2004 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4966cc 225KW 302HP |
| Mercedes-Benz | S-Class | S500 Auto | S500 Coupe | 1996–1996 | Petrol | Coupe | 4x2 | 4973cc 235KW 315HP |
| Mercedes-Benz | S-Class | S500 Auto | 1998–2011 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4973cc 235KW 315HP | |
| Mercedes-Benz | S-Class | S500 Auto | S500 | 2003–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4966cc 225KW 301HP |
| Mercedes-Benz | S-Class | S500 Auto | S500L | 2003–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4966cc 225KW 301HP |
| Mercedes-Benz | S-Class | S500 Coupe Auto | S500 CPE | 1993–1997 | Petrol | Coupe | 4x2 | 4973cc 238KW 320HP |
| Mercedes-Benz | S-Class | S500 Limo Auto | S500 Limo | 1991–1993 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4973cc 243KW 326HP |
| Mercedes-Benz | S-Class | S500 Pullman Auto | S500 Pullman | 2001–2001 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4966cc 228KW 306HP |
| Mercedes-Benz | S-Class | S500L Auto | S500L | 1999–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4966cc 225KW 302HP |
Reviews
There are no reviews yet.