SKU: 09.A712.11
£180.30
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Brembo |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 74 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Rotor Style | internally vented |
| Outer Diameter | 345 mm |
| Brake Disc Type | internally vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Extra Description | PRIME LINE - UV Coated |
| Minimum thickness | 22.4 mm |
| Tightening torque | 140 Nm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | 7 Series | 730 LI Auto | 730 LI | 2003–2004 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2979cc 170KW 228HP |
| BMW | 7 Series | 730 LI SE Auto | 730 LI SE | 2003–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2979cc 170KW 228HP |
| BMW | 7 Series | 730D Auto | 730D | 2005–2006 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 170KW 228HP |
| BMW | 7 Series | 730D M Sport Auto | 730D M Sport | 2009–2013 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 180KW 241HP |
| BMW | 7 Series | 730D M Sport Exclusive Auto | 730D M Sport Exclusive | 2014–2015 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 190KW 254HP |
| BMW | 7 Series | 730d SE Auto | 730D SE | 2005–2014 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 170KW 228HP |
| BMW | 7 Series | 730d SE Auto | 730D SE | 2007–2008 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 170KW 228HP |
| BMW | 7 Series | 730d SE Auto | 730D SE | 2008–2010 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 180KW 241HP |
| BMW | 7 Series | 730d SE Auto | 730D SE | 2009–2013 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 180KW 241HP |
| BMW | 7 Series | 730d SE Auto | 730D SE | 2012–2014 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 190KW 254HP |
| BMW | 7 Series | 730d SE Carbon Exclusive Edition Auto | 730D SE Carbon Exclusive | 2006–2007 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 170KW 228HP |
| BMW | 7 Series | 730d SE Stratus Exclusive Edition Auto | 730D SE Stratus Exclusive | 2006–2007 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 170KW 228HP |
| BMW | 7 Series | 730d Sport Auto | 730D Sport | 2003–2009 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 170KW 228HP |
| BMW | 7 Series | 730D xDrive Auto | 730D XDrive | 2019–0000 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2993cc 195KW 261HP |
| BMW | 7 Series | 730D xDrive Auto | 730D XDrive | 2019–2020 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2993cc 195KW 261HP |
| BMW | 7 Series | 730D xDrive M Sport Auto | 730D XDrive M Sport | 1974–2019 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2993cc 195KW 261HP |
| BMW | 7 Series | 730D xDrive M Sport Auto | 730D XDrive M Sport | 2019–2021 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2993cc 195KW 261HP |
| BMW | 7 Series | 730Li Auto | 730I LI | 2005–2007 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 190KW 254HP |
| BMW | 7 Series | 730Li SE Auto | 730I LI SE | 2005–2013 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 190KW 254HP |
| BMW | 7 Series | 735 LI Auto | 735 LI | 2002–2004 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3600cc 200KW 268HP |
| BMW | 7 Series | 735 LI Auto | 735LI | 2004–2004 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3600cc 200KW 268HP |
| BMW | 7 Series | 740li Auto | 740I LI | 1995–2008 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4000cc 225KW 301HP |
| BMW | 7 Series | 745 LI Auto | 745 LI | 2002–2004 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4398cc 245KW 328HP |
| BMW | 7 Series | 745 LI Auto | 745LI | 2004–2008 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4398cc 245KW 328HP |
| BMW | 7 Series | 750i Auto | 750I | 1995–2008 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 7 Series | 750i Sport Auto | 750I Sport | 2005–2008 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 7 Series | 750li Auto | 750I LI | 2005–2008 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4799cc 270KW 362HP |
| BMW | 7 Series | 760 LI Auto | 760 LI | 2003–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 5972cc 327KW 438HP |
| BMW | 7 Series | 760li Auto | 760I LI | 2005–2009 | Petrol | Saloon | 4x2 | 5972cc 327KW 438HP |
| BMW | 7 Series | 760li Auto | 760LI | 2006–2009 | Petrol | Saloon | 4x2 | 5972cc 327KW 438HP |
Reviews
There are no reviews yet.