SKU: 09.B494.11
£100.50
In stock
In stock (1 available)
| Brand | Brembo |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 49 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Rotor Style | internally vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 255 mm |
| Brake Disc Type | internally vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Extra Description | PRIME LINE - UV Coated |
| Minimum thickness | 22 mm |
| Tightening torque | 103 Nm |
| Centering Diameter | 55 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Lexus |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lexus | CT | CT 200H Advance CVT | 200H Advance | 2016–… | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1798cc 100KW 134HP |
| Lexus | CT | CT 200h Advance+ CVT | 200H Advance Plus | 2015–2016 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1798cc 100KW 134HP |
| Lexus | CT | CT 200H F Sport CVT | 200H F Sport | 2012–2014 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1798cc 100KW 134HP |
| Lexus | CT | CT 200H F Sport CVT | 200H F Sport | 2014–2017 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1798cc 100KW 134HP |
| Lexus | CT | CT 200H F Sport CVT | 200H F Sport | 2017–2018 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1798cc 100KW 134HP |
| Lexus | CT | CT 200h F Sport Premier CVT | 200H F Sport Premier | 2017–2018 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1798cc 100KW 134HP |
| Lexus | CT | CT 200H Luxury CVT | 200H Luxury | 2012–2015 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1798cc 100KW 134HP |
| Lexus | CT | CT 200H Luxury CVT | 200H Luxury | 2014–2018 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1798cc 100KW 134HP |
| Lexus | CT | CT 200H S CVT | 200H S | 2012–2014 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1798cc 100KW 134HP |
| Lexus | CT | CT 200H S CVT | 200H S | 2014–2017 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1798cc 100KW 134HP |
| Lexus | CT | CT 200h SE CVT | 200H SE | 2017–2018 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1798cc 100KW 134HP |
| Lexus | CT | CT 200H Sport CVT | 200H Sport | 2015–2018 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1798cc 100KW 134HP |
| Lexus | CT | CT 200H Sport CVT | 200H Sport | 2016–… | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1798cc 100KW 134HP |
| Lexus | CT | CT 200H Sport CVT | 200H Sport | 2018–2019 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1798cc 100KW 134HP |
| Lexus | CT | CT 200h Takumi CVT | 200H Takumi | 2018–2020 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1798cc 100KW 134HP |
Reviews
There are no reviews yet.