SKU: 09.D601.43
£253.08
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Brembo |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 60 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Rotor Style | Alum, internally vented, slotted/perforated, two-piece brake disc |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 400 mm |
| Brake Disc Type | Alum, internally vented, slotted/perforated, two-piece brake disc |
| Number of Holes: | 5 |
| Extra Description | PRIME LINE – Dual Cast |
| Minimum thickness | 36 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Brake Disc Thickness | 38 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Mercedes-Benz |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes-AMG | GLE | AMG GLE 53 Night Edition Premium Plus MHEV 4MA | AMG GLE 53 4Matic Night Edition Premium Plus | 2023–0000 | Petrol | SUV Coupe | 4x4 | 2999cc 320KW 429HP |
| Mercedes-AMG | GLE | AMG GLE 53 Premium+ MHEV 4Matic+ Auto | AMG GLE 53 4MaticPlus Premium Plus | 2020–2022 | Petrol | SUV Coupe | 4x4 | 2999cc 320KW 429HP |
| Mercedes-AMG | GLE | AMG GLE 53 Premium+ MHEV 4Matic+ Auto | AMG GLE 53 4MaticPlus Premium Plus | 2020–2024 | Petrol | SUV | 4x4 | 2999cc 320KW 429HP |
| Mercedes-AMG | GLE | AMG GLE 63 MHEV 4Matic+ Auto | AMG GLE 63 4MaticPlus | 2020–2020 | Petrol | SUV Coupe | 4x4 | 3982cc 420KW 563HP |
| Mercedes-AMG | GLE | AMG GLE 63 MHEV 4Matic+ Auto | AMG GLE 63 4MaticPlus | 2021–2021 | Petrol | SUV | 4x4 | 3982cc 420KW 563HP |
| Mercedes-AMG | GLE | AMG GLE 63 S MHEV 4Matic+ Auto | AMG GLE 63 S 4MaticPlus | 2021–2024 | Petrol | SUV Coupe | 4x4 | 3982cc 450KW 603HP |
| Mercedes-AMG | GLE | AMG GLE 63 S MHEV 4Matic+ Auto | AMG GLE 63 S 4MaticPlus | 2021–2024 | Petrol | SUV | 4x4 | 3982cc 450KW 603HP |
| Mercedes-AMG | GLE | AMG GLE63 S Night Edition Premium Plus MHEV 4Matic | AMG GLE 63 S 4Matic Night Edition Premium Plus | 2023–0000 | Petrol | SUV Coupe | 4x4 | 3982cc 450KW 603HP |
| Mercedes-AMG | GLE | AMG GLE63 S Night Edition Premium Plus MHV 4MA | AMG GLE 63 S 4Matic Night Edition Premium Plus | 2023–0000 | Petrol | SUV | 4x4 | 3982cc 450KW 603HP |
| Mercedes-AMG | GLE | GLE 450 AMG Line N Premium + D MHEV 4M Auto | GLE 450 D 4Matic AMG Line Premium Plus | 2023–0000 | Diesel | SUV Coupe | 4x4 | 2989cc 270KW 362HP |
| Mercedes-Benz | GLE | AMG GLE 53 Night Edition Premium+ Hybrid 4Matic+A | AMG GLE 53 Hybrid 4Matic Plus Night Edition Premium Plus | 2024–0000 | Petrol/Electric | SUV | 4X4 | 2999cc 330KW 442HP |
| Mercedes-Benz | GLE | AMG GLE 53 Premium Hybrid 4Matic+ A | AMG GLE 53 Hybrid 4Matic Plus Premium | 2024–0000 | Petrol/Electric | SUV | 4X4 | 2999cc 330KW 442HP |
| Mercedes-Benz | GLE | AMG GLE 63 S PLAT ED MHEV 4M A | AMG GLE 63 S 4MATIC PLATINUM EDITION | 2025–0000 | Petrol | Estate | 4X4 | 3982cc 450KW 603HP |
| Mercedes-Benz | GLE | GLE 350 AMG Line D 4Matic Auto | GLE 350 D 4Matic AMG Line | 2020–0000 | Diesel | SUV Coupe | 4x4 | 2925cc 200KW 268HP |
| Mercedes-Benz | GLE | GLE 350 AMG Line de 4Matic Auto | 2020–2023 | Diesel/Electric | SUV Coupe | 4x4 | 1950cc 235KW 315HP | |
| Mercedes-Benz | GLE | GLE 350 AMG Line Premium+ de 4M A | GLE 350 de 4MATIC AMG Line Premium Plus | 2023–0000 | Diesel/Electric | SUV Coupe | 4x4 | 1993cc 245KW 328HP |
| Mercedes-Benz | GLE | GLE 350 AMG Line Premium+ DE 4M A | GLE 350 DE 4Matic AMG Line Premium Plus | 2023–2023 | Diesel/Electric | SUV | 4x4 | 1993cc 245KW 328HP |
| Mercedes-Benz | GLE | GLE 350 AMG Line Premium+ de 4Matic Auto | 2020–2023 | Diesel/Electric | SUV | 4x4 | 1950cc 235KW 315HP | |
| Mercedes-Benz | GLE | GLE 400 AMG Line Prem+ e 4M A | GLE 400 E 4Matic AMG Line Premium Plus | 2023–0000 | Petrol/Electric | SUV | 4x4 | 1999cc 280KW 375HP |
| Mercedes-Benz | GLE | GLE 450 AMG Line 4Matic Auto | GLE 450 4Matic AMG Line | 2018–0000 | Petrol | SUV | 4x4 | 2999cc 270KW 362HP |
| Mercedes-Benz | GLE | GLE 450 AMG Line D MHEV 4M Auto | GLE 450 D 4Matic AMG Line | 2023–0000 | Diesel | SUV | 4x4 | 2989cc 270KW 362HP |
| Mercedes-Benz | GLE | GLE 450 AMG Line Premium 4M A | GLE 450 4Matic AMG Line Premium | 2018–0000 | Petrol | SUV | 4x4 | 2999cc 270KW 362HP |
| Mercedes-Benz | GLE | GLE 450 AMG Line Premium 4Matic Auto | GLE 450 4Matic AMG Line Premium | 2019–2021 | Petrol | SUV | 4x4 | 2999cc 270KW 362HP |
| Mercedes-Benz | GLE | GLE 580 AMG Line Executive MHEV 4Matic Auto | GLE 580 4Matic AMG Line Executive | 2020–2020 | Petrol | SUV | 4x4 | 3982cc 360KW 482HP |
Reviews
There are no reviews yet.