SKU: 09.4914.34
£60.71
In stock
Out of stock
| Brand | Brembo |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 58 mm |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | internally vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 240 mm |
| Brake Disc Type | internally vented |
| Number of Holes: | 4 |
| Extra Description | PRIME LINE |
| Minimum thickness | 22.2 mm |
| Tightening torque | 100 Nm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Ford |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ford | Fiesta | Unspecified | Ghia | 1983–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2294cc 85KW 114HP |
| Ford | Fiesta | Unspecified | Ghia | 1983–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2294cc 85KW 114HP |
| Ford | Fiesta | Unspecified | GL | 1983–… | Petrol | Estate | 4x2 | 2294cc 85KW 114HP |
| Ford | Fiesta | Unspecified | GL | 1983–… | Petrol | Estate | 4x2 | 2294cc 85KW 114HP |
| Ford | Sierra | Sapphire Classic Diesel | 1989–1990 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2304cc 36KW 49HP | |
| Ford | Sierra | Sierra Chasseur Diesel | 1989–1989 | Diesel | Estate | 4x2 | 2304cc 36KW 49HP | |
| Ford | Sierra | Sierra GL Diesel | GL | 1987–1987 | Diesel | Estate | 4x2 | 2304cc 36KW 49HP |
| Ford | Sierra | Sierra GL Diesel | GL | 1987–1988 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 2304cc 36KW 49HP |
| Ford | Sierra | Sierra GL Diesel | GL | 1987–1989 | Diesel | Estate | 4x2 | 2304cc 36KW 49HP |
| Ford | Sierra | Sierra GL Diesel | GL | 1989–1991 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 2304cc 36KW 49HP |
| Ford | Sierra | Sierra L Diesel | L | 1987–1989 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 2304cc 36KW 49HP |
| Ford | Sierra | Sierra L Diesel | L | 1987–1990 | Diesel | Estate | 4x2 | 2304cc 36KW 49HP |
| Ford | Sierra | Sierra Laser Diesel | Laser | 1989–… | Diesel | Estate | 4x2 | 2304cc 36KW 49HP |
| Ford | Sierra | Sierra Laser Diesel | Laser | 1989–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 2304cc 36KW 49HP |
| Ford | Sierra | Sierra Sapphire Diesel | Sapphire Base | 1987–… | Diesel | Saloon | 4x2 | 2304cc 36KW 49HP |
| Ford | Sierra | Sierra Sapphire Diesel | Sapphire Base | 1988–1989 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2304cc 36KW 49HP |
| Ford | Sierra | Sierra Sapphire GL Diesel | 1988–1988 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2304cc 36KW 49HP | |
| Ford | Sierra | Sierra Sapphire GL Diesel | 1988–1990 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2304cc 36KW 49HP | |
| Ford | Sierra | Unspecified | GL | 1984–… | Diesel | Estate | 4x2 | 2304cc 36KW 49HP |
| Ford | Sierra | Unspecified | Base | 1984–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 2304cc 36KW 49HP |
| Ford | Sierra | Unspecified | L | 1984–… | Diesel | Estate | 4x2 | 2304cc 36KW 49HP |
| Ford | Sierra | Unspecified | L | 1984–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 2304cc 36KW 49HP |
| Ford | Transit | Unspecified | L | 1982–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 2304cc 50KW 67HP |
| Ford | Transit | Unspecified | GL | 1982–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2294cc 85KW 114HP |
| Ford | Transit | Unspecified | L | 1982–… | Diesel | Estate | 4x2 | 2304cc 50KW 67HP |
| Ford | Transit | Unspecified | GL | 1982–… | Petrol | Estate | 4x2 | 2294cc 85KW 114HP |
| Ford | Transit | Unspecified | GL | 1982–… | Petrol | Estate | 4x2 | 2294cc 85KW 114HP |
| Ford | Transit | Unspecified | GL | 1982–… | Diesel | Estate | 4x2 | 2304cc 50KW 67HP |
| Ford | Transit | Unspecified | Ghia | 1982–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2294cc 85KW 114HP |
| Ford | Transit | Unspecified | Base | 1982–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 2304cc 50KW 67HP |
| Ford | Transit | Unspecified | Base | 1982–… | Diesel | Estate | 4x2 | 2304cc 50KW 67HP |
| Ford | Transit | Unspecified | GL | 1982–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2294cc 85KW 114HP |
| Ford | Transit | Unspecified | Ghia | 1982–… | Petrol | Estate | 4x2 | 2294cc 85KW 114HP |
| Ford | Transit | Unspecified | L | 1982–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 2304cc 50KW 67HP |
| Ford | Transit | Unspecified | Base | 1982–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 2304cc 50KW 67HP |
| Ford | Transit | Unspecified | GL | 1982–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 2304cc 50KW 67HP |
Reviews
There are no reviews yet.