SKU: 108402
£71.54
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Febi |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Thickness | 49.2 mm |
| Rotor Style | internally vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 280 mm |
| Brake Disc Type | internally vented |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Minimum thickness | 26 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nissan | X-Trail | X-Trail | S | 2001–2003 | Petrol | SUV | 4x4 | 1998cc 103KW 138HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Acenta dCi 4x4 | Acenta DCI 4WD | 2017–2017 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 130KW 174HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Acenta dCi 4x4 | Acenta DCI 4WD | 2017–2017 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 130KW 174HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Acenta dCi 4x4 | DCI Acenta 4WD | 2018–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 130KW 174HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Acenta dCi 4x4 CVT | DCI Acenta Xtronic 4WD | 2017–0000 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 130KW 174HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Acenta SE dCi 4x4 | DCI Acenta SE | 2017–2017 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 130KW 174HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Arctix dCi 150 | DCI Artix | 2008–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 110KW 147HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Arctix Expedition dCi 150 | DCI Artix Expedition | 2007–2009 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 110KW 147HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Auto | S | 2002–2021 | Petrol | SUV | 4x4 | 1998cc 103KW 138HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Aventura Auto | Aventura | 2005–2009 | Petrol | SUV | 4x4 | 2488cc 121KW 162HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail N-Connecta dCi 4x4 CVT | DCI N-Connecta Xtronic 4WD | 2017–2020 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 130KW 174HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail N-Vision dCi 4x4 CVT | N-Vision DCI Xtronic 4WD | 2017–2017 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 130KW 174HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail N-Vision dCi 4x4 CVT | N-Vision DCI Xtronic 4WD | 2017–2017 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 130KW 174HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail SE | 16V SE | 2003–2006 | Petrol | SUV | 4x4 | 1998cc 103KW 138HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail SE 2WD | SE EU4 | 2006–2007 | Petrol | SUV | 4x2 | 1998cc 103KW 138HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail SE 4x2 | 16V SE 4x2 | 2005–2006 | Petrol | SUV | 4x2 | 1998cc 103KW 138HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail SE dCi 2WD | DCI SE EU4 | 2006–2007 | Diesel | SUV | 4x2 | 2184cc 100KW 134HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail SE dCi 4x2 | DCI SE 4x2 | 2005–2005 | Diesel | SUV | 4x2 | 2184cc 100KW 134HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail SE Plus | SE Plus | 2001–2004 | Petrol | SUV | 4x4 | 1998cc 103KW 138HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail SE Plus Auto | SE Plus | 2001–2004 | Petrol | SUV | 4x4 | 1998cc 103KW 138HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Sport | Sport | 2001–2004 | Petrol | SUV | 4x4 | 1998cc 103KW 138HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Sport Auto | Sport | 2001–2003 | Petrol | SUV | 4x4 | 1998cc 103KW 138HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Sport Auto | 16V Sport | 2005–2006 | Petrol | SUV | 4x4 | 1998cc 103KW 138HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Tekna dCi 4x4 CVT | Tekna DCI XTronic 4WD | 2017–2017 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 130KW 174HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Tekna SE dCi 4x4 CVT | DCI Tekna SE Xtronic | 2017–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 130KW 174HP |
Reviews
There are no reviews yet.