SKU: 108498
£72.21
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Febi |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Thickness | 49.3 mm |
| Rotor Style | internally vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 296 mm |
| Brake Disc Type | internally vented |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Minimum thickness | 26 mm |
| Centering Diameter | 62.1 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of mounting bores: | 2 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Lexus |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lexus | IS | IS 250 | 250 | 2005–2009 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2499cc 152KW 204HP |
| Lexus | IS | IS 250 Advance Auto | 250 Advance | 2011–2012 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2500cc 153KW 205HP |
| Lexus | IS | IS 250 F Sport Auto | 250 F Sport | 2013–2015 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2499cc 152KW 203HP |
| Lexus | IS | IS 250 Luxury Auto | 250 Luxury | 2013–2015 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2499cc 152KW 203HP |
| Lexus | IS | IS 250 Premier Auto | 250 Premier | 2013–2015 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2499cc 152KW 203HP |
| Lexus | IS | IS 250 SE Auto | 250 SE | 2011–2011 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2500cc 153KW 205HP |
| Lexus | IS | IS 250 SE Auto | 250 SE | 2013–2015 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2499cc 152KW 203HP |
| Lexus | IS | IS 250 SE-I | 250 SE-I | 2008–2010 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2499cc 153KW 204HP |
| Lexus | IS | IS 250 SE-I Auto | 250 SE-I | 2010–2012 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2500cc 153KW 205HP |
| Lexus | IS | IS 250 SE-I Auto | 250 SE-I | 2010–2012 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2500cc 153KW 205HP |
| Lexus | IS | IS 250 SE-L | 250 SE-L | 2005–2009 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2499cc 152KW 204HP |
| Lexus | IS | IS 250 SE-L Auto | 250 SE-L | 2010–2012 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2500cc 153KW 205HP |
| Lexus | IS | IS 250 Sport | 250 Sport | 2000–2009 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2499cc 152KW 204HP |
| Lexus | IS | IS 250 SR | 250 SR | 2008–2009 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2499cc 153KW 204HP |
| Lexus | IS | IS 250 SR Auto | 250 SR | 2008–2009 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2499cc 153KW 204HP |
| Lexus | IS | IS 250c Advance Auto | 250C Advance | 2011–2012 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2500cc 153KW 205HP |
| Lexus | IS | IS 250c Limited Edition Auto | 250C Limited Edition | 2011–2012 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2500cc 153KW 205HP |
| Lexus | IS | IS 250c SE-I Auto | 250C SE-I | 2009–2011 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2499cc 153KW 204HP |
| Lexus | IS | IS 250c SE-L Auto | 250C SE-L | 2009–2011 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2499cc 153KW 204HP |
Reviews
There are no reviews yet.