SKU: 43860
£66.33
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Febi |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Thickness | 45.2 mm |
| Rotor Style | internally vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 294 mm |
| Brake Disc Type | internally vented |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Minimum thickness | 20.4 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Brake Disc Thickness | 21.9 mm |
| Number of mounting bores: | 1 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | MINI |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mini | Paceman | Paceman Cooper D | Cooper D | 2013–2017 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 82KW 111HP |
| Mini | Paceman | Paceman Cooper D | Cooper D | 2014–… | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 82KW 112HP |
| Mini | Paceman | Paceman Cooper D ALL4 | Cooper D ALL4 | 2013–2017 | Diesel | SUV | 4x4 | 1598cc 82KW 112HP |
| Mini | Paceman | Paceman Cooper D ALL4 | Cooper D ALL4 | 2014–… | Diesel | SUV | 4x4 | 1598cc 82KW 112HP |
| Mini | Paceman | Paceman Cooper D ALL4 Auto | Cooper D ALL4 | 2013–2016 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 82KW 111HP |
| Mini | Paceman | Paceman Cooper D Auto | Cooper D | 2013–2017 | Diesel | SUV | 4x2 | 1995cc 82KW 112HP |
| Mini | Paceman | Paceman Cooper D Auto | Cooper D | 2014–… | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 82KW 112HP |
| Mini | Paceman | Paceman Cooper SD | Cooper SD | 2013–2017 | Diesel | SUV | 4x2 | 1995cc 105KW 143HP |
| Mini | Paceman | Paceman Cooper SD | Cooper SD | 2014–… | Diesel | SUV | 4x2 | 1995cc 105KW 143HP |
| Mini | Paceman | Paceman Cooper SD ALL4 | Cooper SD ALL4 | 2012–2020 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 105KW 143HP |
| Mini | Paceman | Paceman Cooper SD ALL4 | Cooper SD ALL4 | 2015–2015 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 105KW 143HP |
| Mini | Paceman | Paceman Cooper SD ALL4 Auto | Cooper SD ALL4 | 2013–2017 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 105KW 143HP |
| Mini | Paceman | Paceman Cooper SD ALL4 Auto | Cooper SD ALL4 | 2014–… | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 105KW 143HP |
| Mini | Paceman | Paceman Cooper SD Auto | Cooper SD | 2013–2016 | Diesel | SUV | 4x2 | 1995cc 105KW 143HP |
| Mini | Paceman | Paceman Cooper SD Auto | Cooper SD | 2014–… | Diesel | SUV | 4x2 | 1995cc 105KW 143HP |
Reviews
There are no reviews yet.