
SKU: FOR182
£120.16
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Juratek |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 51 mm |
| Weight | 9.08 kg |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Bore Diameter | 13.5 mm |
| Outer Diameter | 300 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Minimum thickness | 26.5 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Paired article numbers | JCP1641, JCP8057, NKF8232 |
| Number of mounting bores: | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Ford |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ford | Mondeo | Mondeo Edge TDCi 130 Auto | Edge 130 | 2007–2009 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1997cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Edge TDCi 140 | Edge TDCI 140 | 2007–2010 | Diesel | Estate | 4x2 | 1997cc 104KW 140HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Edge TDCi 140 | Edge TDCI | 2010–2014 | Diesel | Estate | 4x2 | 1997cc 103KW 138HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia TDCi 130 | Ghia TDCI | 2004–2007 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1998cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia TDCi 130 Auto | Ghia 130 | 2007–2008 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1997cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia TDCi 140 | Ghia TDCI 140 | 2007–2010 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1997cc 104KW 140HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia X TDCi 130 | Ghia X TDCI | 2003–2007 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1998cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia X TDCI 130 A | Ghia X 130 | 2007–… | Diesel | Saloon | 4x2 | 1997cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia X TDCI 130 A | Ghia X 130 | 2007–… | Diesel | Estate | 4x2 | 1997cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia X TDCi 130 Auto | Ghia X 130 | 2007–2007 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1997cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia X TDCI 140 | Ghia X TDCI 140 | 2007–… | Diesel | Saloon | 4x2 | 1997cc 104KW 140HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia X TDCI 140 | Ghia X TDCI 140 | 2007–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1997cc 104KW 140HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo LX TDCi 130 | LX TDCI | 2003–2007 | Diesel | Estate | 4x2 | 1998cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo LX TDCi 130 | LX TDCI | 2004–2007 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1998cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Titanium TDCI 130 | Titanium TDCI (130/3) | 2005–… | Diesel | Saloon | 4x2 | 1998cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Titanium TDCi 130 Auto | Titanium 130 | 2007–2008 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1997cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Titanium TDCi 130 E4 Semi-Auto | Titanium TDCI (130/4) | 2005–… | Diesel | Estate | 4x2 | 1998cc 96KW 129HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Titanium TDCi 140 | Titanium TDCI 140 | 2007–2010 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1997cc 104KW 140HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Titanium TDCi 140 | Titanium TDCI | 2010–2014 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1997cc 103KW 138HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Titanium X TDCi 130 E4 | Titanium X TDCI | 2005–2007 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1998cc 96KW 129HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Titanium X TDCi 130 E4 | Titanium X TDCI | 2005–2007 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1998cc 96KW 129HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Titanium X TDCi 130 E4 Semi-Auto | Titanium X TDCI (130/4) | 2005–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1998cc 96KW 129HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Titanium X TDCi 130 E4 Semi-Auto | Titanium X TDCI (130/4) | 2005–… | Diesel | Estate | 4x2 | 1998cc 96KW 129HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Titanium X TDCi 130E4 Semi-Auto | Titanium X TDCI | 2006–2006 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1998cc 96KW 129HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Titanium X TDCi 140 | Titanium X TDCI 140 | 2007–2011 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1997cc 104KW 140HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Titanium X TDCi 140 | Titanium X TDCI 140 | 2007–2011 | Diesel | Estate | 4x2 | 1997cc 104KW 140HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Titanium X TDCi 140 | Titanium X TDCI | 2010–2014 | Diesel | Estate | 4x2 | 1997cc 103KW 138HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Titanium X TDCi 140 | Titanium X TDCI | 2010–2014 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1997cc 103KW 138HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Titanium X TDCi 140 Auto | Titanium X TDCI | 2010–2013 | Diesel | Estate | 4x2 | 1997cc 103KW 138HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Zetec S TDCi 130 | Zetec S TDCI | 2004–2005 | Diesel | Estate | 4x2 | 1998cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Zetec S TDCi 130 | Zetec S TDCI | 2004–2005 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1998cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Zetec TDCi 130 | Zetec TDCI | 2004–2007 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1998cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Zetec TDCi 130 Auto | Zetec 130 | 2007–2008 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1997cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Zetec TDCi 140 | Zetec TDCI 140 | 2007–2011 | Diesel | Estate | 4x2 | 1997cc 104KW 140HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Zetec TDCi 140 | Zetec TDCI | 2010–2013 | Diesel | Estate | 4x2 | 1997cc 103KW 138HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Zetec TDCi 140 | Zetec TDCI | 2010–2014 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1997cc 103KW 138HP |
Reviews
There are no reviews yet.