
SKU: TOY208
€59.50
In stock
In stock (4 available)
| Product type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Height | 37 mm |
| Weight | 4.2 kg |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Bore Diameter | 14.6 mm |
| Outer Diameter | 270 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Minimum thickness | 8.0 mm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Paired article numbers | JBS1165, JCA1095L, JCA1095R, JCA1199L, JCA1199R, JCP044, JCP4048 |
| Number of mounting bores: | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Brand | Juratek |
| Key Compatible Vehicles | Toyota |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toyota | Auris | Auris Colour Collection D-4D | D-4D Colour Collection | 2012–2012 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1364cc 66KW 89HP |
| Toyota | Auris | Auris Limited Edition 2 VVT-i | VVT-I Limited Edition 2 | 2009–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1398cc 72KW 97HP |
| Toyota | Auris | Auris Limited Edition VVT-i | VVT-I Limited Edition | 2009–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1398cc 72KW 97HP |
| Toyota | Auris | Auris T2 D-4D | D-4D T2 | 2008–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1364cc 66KW 88HP |
| Toyota | Auris | Auris T2 D-4D | D-4D T2 | 2008–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1364cc 66KW 88HP |
| Toyota | Auris | Auris T2 D-4D | D-4D T2 | 2009–2010 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1364cc 66KW 88HP |
| Toyota | Auris | Auris T2 D-4D | D-4D T2 | 2009–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1364cc 66KW 88HP |
| Toyota | Auris | Auris T2 VVT-i | VVT-I T2 | 2010–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1329cc 74KW 101HP |
| Toyota | Auris | Auris T2 VVT-i S/S | VVT-I T2 StopStart | 2008–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1329cc 74KW 99HP |
| Toyota | Auris | Auris T3 D-4D | D-4D T3 | 2008–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1364cc 66KW 88HP |
| Toyota | Auris | Auris T3 D-4D Semi-Auto | T3 D-4D MMT | 2007–2009 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1364cc 66KW 88HP |
| Toyota | Auris | Auris T3 VVT-i S/S | VVT-I T3 StopStart | 2008–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1329cc 74KW 99HP |
| Toyota | Auris | Auris T3 VVT-i S/S | VVT-I T3 StopStart | 2009–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1329cc 74KW 99HP |
| Toyota | Auris | Auris TR | VVT-I TR | 2010–2013 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1329cc 74KW 101HP |
| Toyota | Auris | Auris TR D-4D | D-4D TR | 2008–2009 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1364cc 66KW 88HP |
| Toyota | Auris | Auris TR D-4D | D-4D TR | 2008–2009 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1364cc 66KW 88HP |
| Toyota | Auris | Auris TR D-4D | D-4D TR | 2008–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1364cc 66KW 88HP |
| Toyota | Auris | Auris TR D-4D | D-4D TR | 2009–2010 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1364cc 66KW 88HP |
| Toyota | Auris | Auris TR D-4D | D-4D TR | 2010–2010 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1364cc 66KW 90HP |
| Toyota | Auris | Auris TR D-4D | D-4D TR | 2010–2012 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1364cc 66KW 89HP |
| Toyota | Auris | Auris TR D-4D Semi-Auto | D-4D TR MM | 2008–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1364cc 66KW 88HP |
| Toyota | Auris | Auris TR D-4D Semi-Auto | D-4D TR MM | 2010–2010 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1364cc 66KW 90HP |
| Toyota | Auris | Auris TR D-4D Semi-Auto | D-4D TR MM | 2010–2012 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1364cc 66KW 89HP |
| Toyota | Auris | Auris TR VVT-I | VVT-I TR | 2008–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1398cc 72KW 97HP |
| Toyota | Auris | Auris TR VVT-I | VVT-I TR | 2010–2012 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1329cc 74KW 101HP |
Reviews
There are no reviews yet.