
SKU: LAN110
£99.65
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Juratek |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 59 mm |
| Weight | 9.24 kg |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Bore Diameter | 15 mm |
| Inner Diameter | 208 mm |
| Outer Diameter | 350 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Minimum thickness | 17.0 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Paired article numbers | JBS1036, JCA1053L, JCA1053R, JCP1613, JCW224, NKR0170 |
| Number of mounting bores: | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport Autobiography Dynamic SDV6 Auto | SDV6 Autobiography Dynamic | 2013–2013 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 215KW 288HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport Autobiography Dynamic V8 S/C Auto | V8 Autobiography Dynamic | 2013–2013 | Petrol | SUV | 4x4 | 4999cc 375KW 510HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport Autobiography TDV6 Auto | TDV6 Autobiography | 2010–2013 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 180KW 245HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE Luxury SDV6 Auto | SDV6 HSE Luxury | 2011–2013 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 188KW 255HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE SDV6 Auto | SDV6 HSE | 2013–… | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 215KW 288HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE TDV6 Auto | TDV6 HSE | 2005–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 2720cc 140KW 187HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE TDV6 Auto | TDV6 HSE | 2009–2017 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 180KW 245HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE TDV8 Auto | TDV8 HSE E4 | 2006–2011 | Diesel | SUV | 4x4 | 3630cc 200KW 268HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport S TDV6 Auto | TDV6 S | 2006–2009 | Diesel | SUV | 4x4 | 2720cc 140KW 187HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport SE TDV6 Auto | TDV6 SE | 2006–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 2720cc 140KW 187HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport SE TDV6 Auto | TDV6 SE | 2009–2011 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 180KW 245HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport TDV6 HSE Auto | TDV6 HSE | 2000–2008 | Diesel | SUV | 4x4 | 2720cc 140KW 187HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport TDV6 S Auto | TDV6 S | 2005–2008 | Diesel | SUV | 4x4 | 2720cc 140KW 187HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport TDV6 SE Auto | TDV6 SE | 1988–2008 | Diesel | SUV | 4x4 | 2720cc 140KW 187HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Stormer Edition Auto | TDV6 Stormer Edition | 2009–2009 | Diesel | SUV | 4x4 | 2720cc 140KW 187HP |
Reviews
There are no reviews yet.