
SKU: KBD4693
£70.05
In stock
In stock (0 available)
| Product type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Height | 44.3 mm |
| Surface | Uncoated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 294 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 19.5 mm |
| Centering Diameter | 76 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brand | Key Parts |
| Key Compatible Vehicles | Volkswagen |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Volkswagen | Multivan | Multivan Energetic PHEV Semi-Auto | Energetic DSG | 2022–2023 | Petrol/Electric | MPV | 4x2 | 1395cc 160KW 214HP |
| Volkswagen | Multivan | Multivan Energetic PHEV Semi-Auto | Energetic DSG | 2022–2023 | Petrol/Electric | MPV | 4x2 | 1395cc 160KW 214HP |
| Volkswagen | Multivan | Multivan Life TDI Semi-Auto | Life TDI DSG | 2022–0000 | Diesel | MPV | 4x2 | 1968cc 110KW 147HP |
| Volkswagen | Multivan | Multivan Life TDI Semi-Auto | Life TDI DSG | 2022–2024 | Diesel | MPV | 4x2 | 1968cc 110KW 147HP |
| Volkswagen | Multivan | Multivan Life TDI Semi-Auto | Life TDI DSG | 2024–0000 | Diesel | MPV | 4X2 | 1968cc 110KW 147HP |
| Volkswagen | Multivan | Multivan Life TDI Semi-Auto | Life TDI DSG | 2024–0000 | Diesel | MPV | 4X2 | 1968cc 110KW 147HP |
| Volkswagen | Multivan | Multivan Life TSi PHEV 4Motion Semi-Auto | Life TSI 4Motion DSG | 2025–0000 | Petrol/Electric | MPV | 4X4 | 1498cc 130KW 174HP |
| Volkswagen | Multivan | Multivan Life TSi PHEV 4Motion Semi-Auto | Life TSI 4Motion DSG | 2025–0000 | Petrol/Electric | MPV | 4X4 | 1498cc 130KW 174HP |
| Volkswagen | Multivan | Multivan Life TSi Semi-Auto | Life TSI DSG | 2022–2024 | Petrol | MPV | 4x2 | 1498cc 100KW 134HP |
| Volkswagen | Multivan | Multivan Style TDI Semi-Auto | Style TDI DSG | 2022–2024 | Diesel | MPV | 4x2 | 1968cc 110KW 147HP |
| Volkswagen | Multivan | Multivan Style TDI Semi-Auto | Style TDI DSG | 2022–2024 | Diesel | MPV | 4x2 | 1968cc 110KW 147HP |
| Volkswagen | Multivan | Multivan Style TDI Semi-Auto | Style TDI DSG | 2024–0000 | Diesel | MPV | 4X2 | 1968cc 110KW 147HP |
| Volkswagen | Multivan | Multivan Style TDI Semi-Auto | Style TDI DSG | 2024–0000 | Diesel | MPV | 4X2 | 1968cc 110KW 147HP |
| Volkswagen | Multivan | Multivan Style TSi PHEV 4Motion Semi-Auto | Style TSi 4Motion DSG | 2025–0000 | Petrol/Electric | MPV | 4X4 | 1498cc 130KW 174HP |
| Volkswagen | Multivan | Multivan Style TSi PHEV 4Motion Semi-Auto | Style TSi 4Motion DSG | 2025–0000 | Petrol/Electric | MPV | 4X4 | 1498cc 130KW 174HP |
| Volkswagen | Multivan | Multivan Style TSi Semi-Auto | Style TSI DSG | 2022–2024 | Petrol | MPV | 4x2 | 1984cc 150KW 201HP |
| Volkswagen | Multivan | Multivan Style TSi Semi-Auto | Style TSI DSG | 2022–2024 | Petrol | MPV | 4x2 | 1984cc 150KW 201HP |
| Volkswagen | Multivan | Multivan TDI Semi-Auto | Base TDI DSG | 2022–0000 | Diesel | MPV | 4x2 | 1968cc 110KW 147HP |
| Volkswagen | Multivan | Multivan TDI Semi-Auto | Base TDI DSG | 2022–0000 | Diesel | MPV | 4x2 | 1968cc 110KW 147HP |
Reviews
There are no reviews yet.