
SKU: KBD4553
£44.41
In stock
In stock (4 available)
| Product type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Height | 41 mm |
| Surface | Uncoated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 257 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 4 |
| Minimum thickness | 20 mm |
| Centering Diameter | 60 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Brand | Key Parts |
| Key Compatible Vehicles | Vauxhall |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vauxhall | Corsa | Corsa 16v Special | Special 16V | 2001–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1199cc 55KW 73HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa Breeze 16v Auto | Breeze 16V | 1998–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1199cc 48KW 64HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa Breeze 16v Auto | Breeze 16V | 1998–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1199cc 48KW 64HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa Cabriolet 16v Auto | Cabriolet 16V | 1998–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1199cc 48KW 64HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa Comfort 16v Semi-Auto | Comfort 16V | 2000–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1199cc 55KW 73HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa Elegance 16v | Elegance 16V | 2000–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1199cc 55KW 73HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa Elegance 16v Semi-Auto | Elegance 16V | 2000–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1199cc 55KW 73HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa GLS 16v EasyTronic | GLS 16V | 2002–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1199cc 55KW 73HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa LS 16v Auto | LS 16V | 1998–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1199cc 48KW 64HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa Special 16v | Special 16V | 2006–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1229cc 59KW 80HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa Special 16v Semi-Auto | Special 16V | 2006–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1229cc 59KW 80HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa SXI 16v | SXI 16V | 2000–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1199cc 55KW 73HP |
| Vauxhall | Corsa | Corsa SXI+ 16v Semi-Auto | SXI + 16V Twinport | 2005–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1229cc 59KW 79HP |
| Vauxhall | Corsa | Vectra SXI+ 16v Dual Fuel | SXI + 16V Dual Fuel | 2005–… | Petrol/LPG | Hatchback | 4x2 | 1229cc 59KW 79HP |
| Vauxhall | Corsa | Vectra SXI+ 16v Dual Fuel | SXI + 16V Dual Fuel | 2005–… | Petrol/LPG | Hatchback | 4x2 | 1229cc 59KW 79HP |
Reviews
There are no reviews yet.