SKU: 2125103
£60.10
Out of stock
Out of stock
Add to wishlistAdd to compare| Brand | NK |
|---|---|
| Product type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
| Net weight | 3.61 kg |
| Unit Quantity | 1 |
| Brake Disc Type | Vented |
| Piston Diameter | 60 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston), Floating Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Front Axle Left |
| Paired article numbers | 2125104 |
| for brake disc diameter | 260 mm |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| for brake disc thickness | 24 mm |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia | Ghia | 1995–1997 | Petrol | Estate | 4x2 | 1796cc 101KW 136HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia | Ghia | 1995–1997 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1796cc 85KW 115HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia | Ghia | 1996–1998 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1796cc 85KW 115HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia DSL Turbo | Ghia TBO | 1995–1997 | Diesel | Estate | 4x2 | 1753cc 65KW 88HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia DSL Turbo | Ghia TBO | 1995–1998 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1753cc 65KW 88HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia DSL Turbo | Ghia TBO | 1996–1997 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1753cc 65KW 88HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia LPG | Ghia 16V LPG | 2000–… | Petrol/LPG | Hatchback | 4x2 | 1796cc 85KW 114HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia LPG | Ghia 16V LPG | 2000–… | Petrol/LPG | Estate | 4x2 | 1796cc 85KW 114HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia TD | Ghia TD | 1997–2001 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1753cc 66KW 89HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia TD | Ghia TD | 1998–2001 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1753cc 66KW 89HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia X LPG | Ghia X 16V LPG | 2000–2001 | Petrol/LPG | Hatchback | 4x2 | 1796cc 85KW 114HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia X TD | Ghia X | 1996–1997 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1753cc 65KW 87HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia X TD | Ghia X | 1996–1997 | Diesel | Estate | 4x2 | 1753cc 65KW 87HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia X TD | Ghia X | 1996–1997 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1753cc 65KW 87HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia X TD | Ghia X TD | 1996–2001 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1753cc 66KW 89HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia X TD | Ghia X TD | 1996–2001 | Diesel | Estate | 4x2 | 1753cc 66KW 89HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia X TD | Ghia X TD | 1997–2001 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1753cc 66KW 89HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Mistral | Mistral | 1994–1994 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1796cc 85KW 115HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Mistral | Mistral | 1994–1994 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1796cc 85KW 115HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ultima | Ultima | 1994–1994 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1796cc 85KW 115HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ultima | Ultima | 1995–1996 | Petrol | Estate | 4x2 | 1796cc 85KW 115HP |
Reviews
There are no reviews yet.