SKU: BBD6169S
£290.88
In stock
In stock (0 available)
| Brand | NK |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 66.4 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Net weight | 8.75 kg |
| Rotor Style | two-piece brake disc, Vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 345 mm |
| Brake Disc Type | two-piece brake disc, Vented |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Minimum thickness | 22.4 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | BMW |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | 2 Series | 218i Luxury | 218I Luxury | 2015–2017 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218i Luxury | 218I Luxury | 2015–2017 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218i Luxury Auto | 218I Luxury | 2015–2016 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218i Luxury Auto | 218I Luxury | 2015–2016 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218I M Sport | 218I M Sport | 2015–2017 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218I M Sport | 218I M Sport | 2015–2018 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218I M Sport | 218I M Sport | 2017–2021 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218I M Sport Auto | 218I M Sport | 2015–2017 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218I M Sport Auto | 218I M Sport | 2015–2018 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218I M Sport Auto | 218I M Sport | 2017–2021 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218I M Sport Auto | 218I M Sport | 2017–… | Petrol | Coupe | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218I M Sport Auto | 218I M Sport | 2019–… | Petrol | Coupe | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218I M Sport Auto | 218I M Sport | 2019–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218I SE | 218I SE | 2015–2018 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218I SE | 218I SE | 2015–2018 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218I SE | 218I SE | 2019–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218I SE | 218I SE | 2019–… | Petrol | Coupe | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218I SE Auto | 218I SE | 2015–2017 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218I SE Auto | 218I SE | 2015–2017 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218I SE Auto | 218I SE | 2017–2020 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218I SE Auto | 218I SE | 2019–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218I SE Auto | 218I SE | 2019–… | Petrol | Coupe | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218I Sport | 218I Sport | 2015–2017 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218I Sport | 218I Sport | 2017–2020 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218I Sport | 218I Sport | 2019–… | Petrol | Coupe | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218I Sport Auto | 218I Sport | 2015–2017 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218I Sport Auto | 218I Sport | 2015–2017 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218I Sport Auto | 218I Sport | 2017–2021 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218I Sport Auto | 218I Sport | 2017–2021 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
| BMW | 2 Series | 218I Sport Auto | 218I Sport | 2019–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1499cc 100KW 134HP |
Reviews
There are no reviews yet.