SKU: 2145243
£56.65
Out of stock
Out of stock
Add to wishlistAdd to compare| Brand | NK |
|---|---|
| EAN | 5703858720582 |
| Product type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
| Net weight | 1.74 kg |
| Unit Quantity | 1 |
| Brake Disc Type | solid |
| Piston Diameter | 34 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston), Floating Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Rear Axle Left |
| Paired article numbers | 2145244 |
| for brake disc diameter | 269 mm |
| Manufacturer Restriction | SUMITOMO |
| for brake disc thickness | 10 mm |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toyota | Celica | Celica 190 VVTLI | 190 VVTLI | 2000–2003 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1796cc 141KW 189HP |
| Toyota | Celica | Celica 25th Anniversary E | 25th Anniversary Edition | 1997–1997 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1762cc 85KW 114HP |
| Toyota | Celica | Celica Cabriolet | 1987–2014 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1998cc 109KW 147HP | |
| Toyota | Celica | Celica GT-4 Turbo L.E. | 1992–2005 | Petrol | Coupe | 4x4 | 1998cc 152KW 205HP | |
| Toyota | Celica | Celica GT4 Turbo | 1990–2020 | Petrol | Coupe | 4x4 | 1998cc 149KW 201HP | |
| Toyota | Celica | Celica SR | SR | 1998–2000 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1762cc 85KW 114HP |
| Toyota | Celica | Celica ST | ST | 1980–2000 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1762cc 85KW 114HP |
| Toyota | Celica | Celica T Sport VVTLI | T Sport VVTLI | 2001–2006 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1796cc 141KW 189HP |
| Toyota | Celica | Celica VVT-I Blue | VVTI Premium Blue | 2004–2006 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1794cc 104KW 139HP |
| Toyota | Celica | Celica VVT-I Blue | VVTI Blue | 2004–2007 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1794cc 104KW 139HP |
| Toyota | Celica | Celica VVT-I Red | VVTI Premium Red | 2004–2006 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1794cc 104KW 139HP |
| Toyota | Celica | Celica VVT-I Red | VVTI Red | 2004–2006 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1794cc 104KW 139HP |
| Toyota | Celica | Celica VVTi | VVTI | 1988–2006 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1794cc 105KW 141HP |
| Toyota | Celica | Celica VVTl-i GT | VVTL-I GT | 2003–2006 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1794cc 141KW 189HP |
| Toyota | Prius | Prius 10th Anniversary VVT-i CVT | VVT-I 10th Anniversary | 2011–2012 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1798cc 101KW 135HP |
| Toyota | Prius | Prius Business Edition VVT-i CVT | VVT-I Business Edition | 2016–2018 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1798cc 90KW 120HP |
| Toyota | Prius | Prius Business Edition+ PHEV CVT | PHEV Business Edition Plus | 2017–2018 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1798cc 89KW 120HP |
| Toyota | Prius | Prius Hybrid | Hybrid | 2000–2004 | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 1497cc 52KW 69HP |
| Toyota | Prius | Prius Limited Edition 2 VVT-i CVT | VVT-I Limited Edition 2 | 2009–2010 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1497cc 57KW 76HP |
| Toyota | Prius | Prius Limited Edition VVT-i CVT | VVT-I Limited Edition | 2009–2010 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1497cc 57KW 76HP |
| Toyota | Prius | Prius Plug-In Hybrid CVT | Plug-in Hybrid | 2015–2019 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1798cc 100KW 134HP |
| Toyota | Prius | Prius T Spirit VV-I Auto | VVT-I T Spirit | 2003–2010 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1497cc 57KW 76HP |
| Toyota | Prius | Prius T Spirit VVT-I CVT | VVT-I T Spirit | 1999–2012 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1798cc 101KW 135HP |
| Toyota | Prius | Prius T Spirit VVT-I CVT | VVT-I T Spirit | 2015–2023 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1798cc 100KW 134HP |
| Toyota | Prius | Prius T3 VVT-I Auto | VVT-I T3 | 2004–2010 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1497cc 57KW 76HP |
| Toyota | Prius | Prius T3 VVT-I CVT | VVT-I T3 | 2012–2016 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1798cc 101KW 135HP |
| Toyota | Prius | Prius T3 VVT-I CVT | VVT-I T3 | 2015–2020 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1798cc 100KW 134HP |
| Toyota | Prius | Prius T4 VVT-I Auto | VVT-I T4 | 2003–2010 | Petrol/Electric | Hatchback | 4x2 | 1497cc 57KW 76HP |
| Toyota | Prius+ | Prius+ T4 CVT | T4 Plus | 2012–… | Petrol/Electric | MPV | 4x2 | 1798cc 101KW 135HP |
| Toyota | Starlet | Unspecified | XT Coupe | 1982–… | Petrol | Coupe | 4x2 | 1972cc 76KW 103HP |
Reviews
There are no reviews yet.