SKU: BC21628
£193.92
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Shaftec |
|---|---|
| Product type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Brake System | Mando |
| Unit Quantity | 1 |
| Brake Disc Type | Vented |
| Piston Diameter | 60 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| for brake disc diameter | 300 mm |
| for brake disc thickness | 28 mm |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kia | Optima | Optima 1 CRDi | CRDI 1 | 2011–2013 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1685cc 100KW 134HP |
| Kia | Optima | Optima 1 EcoDynamics CRDi | CRDI 1 EcoDynamics | 2014–2015 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1685cc 100KW 134HP |
| Kia | Optima | Optima 2 CRDi Auto | CRDI 2 | 2014–2016 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1685cc 100KW 134HP |
| Kia | Optima | Optima 2 CRDi ISG | CRDI 2 ISG | 2015–2018 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1685cc 104KW 139HP |
| Kia | Optima | Optima 2 CRDi ISG | CRDI 2 ISG | 2016–2019 | Diesel | Estate | 4x2 | 1685cc 104KW 139HP |
| Kia | Optima | Optima 2 CRDi ISG | CRDI 2 ISG | 2018–2020 | Diesel | Estate | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| Kia | Optima | Optima 2 CRDi ISG | CRDI 2 ISG | 2018–2020 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| Kia | Optima | Optima 2 CRDi ISG | CRDI 2 ISG | 2019–2020 | Diesel | Estate | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| Kia | Optima | Optima 2 EcoDynamics CRDi | CRDI 2 EcoDynamics | 2014–2016 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1685cc 100KW 134HP |
| Kia | Optima | Optima 2 Luxe CRDi | CRDI 2 Luxe | 2011–2014 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1685cc 100KW 134HP |
| Kia | Optima | Optima 2 Luxe CRDi Auto | CRDI 2 Luxe | 2011–2013 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1685cc 100KW 134HP |
| Kia | Optima | Optima 2 Tech CRDi | CRDI 2 Tech | 2011–2013 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1685cc 100KW 134HP |
| Kia | Optima | Optima 2 Tech CRDi Auto | CRDI 2 Tech | 2011–2013 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1685cc 100KW 134HP |
| Kia | Optima | Optima 3 CRDi | CRDI 3 | 2011–2013 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1685cc 100KW 134HP |
| Kia | Optima | Optima 3 CRDi Auto | CRDI 3 | 2011–2014 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1685cc 100KW 134HP |
| Kia | Optima | Optima 3 CRDi Auto | CRDI 3 | 2014–2016 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1685cc 100KW 134HP |
| Kia | Optima | Optima 3 CRDi ISG | CRDI 3 ISG | 2015–2018 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1685cc 104KW 139HP |
| Kia | Optima | Optima 3 CRDi ISG Semi-Auto | CRDI 3 ISG | 2015–2018 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1685cc 104KW 139HP |
| Kia | Optima | Optima 3 EcoDynamics CRDi | CRDI 3 EcoDynamics | 2014–2015 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1685cc 100KW 134HP |
| Kia | Optima | Optima GT Auto | GT | 2018–2018 | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 180KW 241HP |
| Kia | Optima | Optima GT Auto | GT | 2018–2018 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 180KW 241HP |
| Kia | Optima | Optima GT Auto | GT | 2018–2020 | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 180KW 241HP |
| Kia | Optima | Optima PHEV Auto | PHEV | 2016–2019 | Petrol/Electric | Saloon | 4x2 | 1999cc 150KW 202HP |
| Kia | Optima | Optima PHEV Auto | PHEV | 2017–2019 | Petrol/Electric | Estate | 4x2 | 1999cc 150KW 202HP |
| Kia | Optima | Optima PHEV Auto | PHEV | 2019–2020 | Petrol/Electric | Estate | 4x2 | 1999cc 150KW 202HP |
| Kia | Optima | Optima PHEV+ Auto | PHEV Plus | 2019–2020 | Petrol/Electric | Estate | 4x2 | 1999cc 150KW 202HP |
Reviews
There are no reviews yet.