
SKU: DSK3990B
£261.08
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Apec Black |
|---|---|
| EAN | 5028906228200 |
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Model | M3 Z4 M |
| Height | 52 mm |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Rotor Style | Drilled dimples, two-piece brake disc, Vented |
| Manufacturer | BMW |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 345 mm |
| Brake Disc Type | Drilled dimples, two-piece brake disc, Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Extra Description | Apec Black |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Key Compatible Vehicles | BMW |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | 3 Series | M3 | M3 Evolution | 1990–1998 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3201cc 236KW 316HP |
| BMW | 3 Series | M3 | M3 Evolution Edition | 1999–1999 | Petrol | Convertible | 4x2 | 3201cc 236KW 316HP |
| BMW | 3 Series | M3 | M3 | 2001–2005 | Petrol | Convertible | 4x2 | 3246cc 252KW 337HP |
| BMW | 3 Series | M3 | M3 | 2001–2006 | Petrol | Coupe | 4x2 | 3246cc 252KW 337HP |
| BMW | 3 Series | M3 | M3 SMG | 2003–2005 | Petrol | Convertible | 4x2 | 3246cc 252KW 337HP |
| BMW | 3 Series | M3 | M3 SMG | 2003–2005 | Petrol | Coupe | 4x2 | 3246cc 252KW 337HP |
| BMW | 3 Series | M3 | M3 SMG | 2005–2006 | Petrol | Coupe | 4x2 | 3246cc 252KW 337HP |
| BMW | 3 Series | M3 | M3 | 2005–2006 | Petrol | Coupe | 4x2 | 3246cc 252KW 337HP |
| BMW | 3 Series | M3 | M3 SMG | 2005–2007 | Petrol | Convertible | 4x2 | 3246cc 252KW 337HP |
| BMW | 3 Series | M3 | M3 | 2005–2007 | Petrol | Convertible | 4x2 | 3246cc 252KW 337HP |
| BMW | 3 Series | M3 Coupe | 1996–1999 | Petrol | Coupe | 4x2 | 3201cc 236KW 316HP | |
| BMW | 3 Series | M3 Coupe | M3 Evolution Coupe | 1996–2000 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3201cc 236KW 316HP |
| BMW | 3 Series | M3 CS | M3 CS SMG | 2005–2006 | Petrol | Coupe | 4x2 | 3246cc 252KW 337HP |
| BMW | 3 Series | M3 CS | M3 CS | 2005–2006 | Petrol | Coupe | 4x2 | 3246cc 252KW 337HP |
| BMW | 3 Series | M3 CSL | M3 CSL | 2003–2005 | Petrol | Coupe | 4x2 | 3246cc 265KW 355HP |
| BMW | 3 Series | M3 Evolution | M3 Evolution Convertible | 1996–2000 | Petrol | Convertible | 4x2 | 3201cc 236KW 316HP |
| BMW | Z4 | Z4 2.0i Sport | Z4 I Sport Roadster | 2007–2011 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1995cc 111KW 150HP |
| BMW | Z4 | Z4 2.2I Auto | Z4 Roadster | 2003–0000 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2171cc 125KW 167HP |
| BMW | Z4 | Z4 3.0si Cabrio | Z4 SI Roadster | 2007–2011 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2996cc 197KW 265HP |
| BMW | Z4 | Z4 3.0si Coupe Auto | Z4 SI Coupe | 2007–2009 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2996cc 197KW 265HP |
| BMW | Z4 | Z4 M | Z4 M Roadster | 2006–2009 | Petrol | Convertible | 4x2 | 3246cc 252KW 337HP |
| BMW | Z4 | Z4 M | Z4 M Coupe | 2006–2009 | Petrol | Coupe | 4x2 | 3246cc 252KW 337HP |
| BMW | Z4 | Z4 M40i First Edition Auto | Z4 M40I First Edition | 2019–2019 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2998cc 250KW 335HP |
| BMW | Z4 | Z4 Roadster | Z4 Roadster | 2005–2007 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1995cc 110KW 147HP |
| BMW | Z4 | Z4 sDrive 18i M Sport | Z4 SDrive 18I M Sport Roadster | 2013–2017 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1997cc 115KW 154HP |
| BMW | Z4 | Z4 sDrive 18i M Sport Auto | Z4 SDrive 18I M Sport Roadster | 2013–2017 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1997cc 115KW 154HP |
| BMW | Z4 | Z4 sDrive 20i M Sport Auto | Z4 SDrive 20I M Sport | 2019–2022 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1998cc 145KW 194HP |
| BMW | Z4 | Z4 sDrive 23i M Sport | Z4 SDrive 23I M Sport Roadster | 2010–2012 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2497cc 150KW 201HP |
| BMW | Z4 | Z4 sDrive 28i M Sport | Z4 SDrive 28I M Sport Roadster | 2013–2016 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1997cc 180KW 241HP |
| BMW | Z4 | Z4 sDrive 28i M Sport Auto | Z4 SDrive 28I M Sport Roadster | 2011–2013 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1997cc 180KW 241HP |
| BMW | Z4 | Z4 sDrive 30i M Sport | Z4 SDrive 30I M Sport Roadster | 2010–2012 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2996cc 190KW 254HP |
| BMW | Z4 | Z4 sDrive 30i M Sport Highline Edition | Z4 SDrive 30I M Sport HighLine Edition | 2011–2012 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2996cc 190KW 254HP |
| BMW | Z4 | Z4 sDrive 35i M Sport | Z4 SDrive 35I M Sport Roadster | 2010–2016 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2979cc 225KW 302HP |
| BMW | Z4 | Z4 sDrive 35i M Sport | Z4 SDrive 35I M Sport Roadster | 2014–2020 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2979cc 225KW 302HP |
| BMW | Z4 | Z4 SE Auto | Z4 SE Roadster E4 | 2006–2008 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2497cc 130KW 174HP |
| BMW | Z4 | Z4 Si SE | Z4 SI SE Coupe | 2006–2008 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2996cc 195KW 261HP |
| BMW | Z4 | Z4 Si Sport | Z4 SI Sport Roadster E4 | 2006–2008 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2996cc 195KW 261HP |
| BMW | Z4 | Z4 Si Sport Auto | Z4 SI Sport Roadster E4 | 2006–2008 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2497cc 160KW 214HP |
| BMW | Z4 | Z4 Sport | Z4 Sport Roadster E4 | 2006–2009 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1995cc 110KW 147HP |
Reviews
There are no reviews yet.