
SKU: SDK6801
£58.25
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Apec Blue |
|---|---|
| EAN | 5028906138103 |
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 44 mm |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Unit Quantity | 2 |
| Inspection Tag | 90R-02C0349/0010 |
| Outer Diameter | 260 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 4 |
| Extra Description | Apec Blue |
| Centering Diameter | 61 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Wheel Bolt Bore Diameter | 13 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Nissan |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nissan | Micra | Micra 25 1.2 | 25 | 2008–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1240cc 59KW 79HP |
| Nissan | Micra | Micra 25 1.2 | 25 | 2008–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1240cc 48KW 64HP |
| Nissan | Micra | Micra 25 1.2 Auto | 25 | 2008–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1240cc 59KW 79HP |
| Nissan | Micra | Micra 25 1.2 Auto | 25 | 2008–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1240cc 59KW 79HP |
| Nissan | Micra | Micra 25 Auto | 25 | 2009–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1240cc 59KW 79HP |
| Nissan | Micra | Micra 25 Auto | 25 | 2009–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1240cc 59KW 79HP |
| Nissan | Micra | Micra Acenta DiG-S | Acenta DIG-S | 2015–2017 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1198cc 72KW 97HP |
| Nissan | Micra | Micra Acenta DiG-S CVT | Acenta DIG-S | 2010–2013 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1198cc 72KW 97HP |
| Nissan | Micra | Micra Acenta Plus Auto | Acenta Plus | 2009–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1240cc 59KW 79HP |
| Nissan | Micra | Micra Celebration 16v | Celebration 16V | 2000–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1275cc 55KW 74HP |
| Nissan | Micra | Micra Celebration 16v | Celebration 16V | 2000–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1275cc 55KW 74HP |
| Nissan | Micra | Micra Inspiration 16v | Inspiration 16V | 1999–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1275cc 55KW 74HP |
| Nissan | Micra | Micra Inspiration 16v | Inspiration 16V | 1999–2001 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1275cc 55KW 74HP |
| Nissan | Micra | Micra Kuro DiG-S | DIG-S Kuro | 2011–2012 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1198cc 72KW 97HP |
| Nissan | Micra | Micra Mystique Auto | Mystique 16V | 1999–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1275cc 55KW 74HP |
| Nissan | Micra | Micra Profile 16v | Profile 16V | 1999–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1275cc 55KW 74HP |
| Nissan | Micra | Micra Profile 16v | Profile 16V | 1999–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1275cc 55KW 74HP |
| Nissan | Micra | Micra Profile 16v Auto | Profile 16V | 1999–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1275cc 55KW 74HP |
| Nissan | Micra | Micra Profile 16v Auto | Profile 16V | 1999–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1275cc 55KW 74HP |
| Nissan | Micra | Micra SE 16v | SE 16V | 1999–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1275cc 55KW 74HP |
| Nissan | Micra | Micra SE 16v Auto | SE 16V | 1999–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1275cc 55KW 74HP |
| Nissan | Micra | Micra Shiro DiG-S | DIG-S Shiro | 2011–2013 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1198cc 72KW 97HP |
| Nissan | Micra | Micra Shiro DiG-S CVT | DIG-S Shiro | 2011–2013 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1198cc 72KW 97HP |
| Nissan | Micra | Micra Tekna DiG-S CVT | Tekna DIG-S | 2011–2013 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1198cc 72KW 97HP |
| Nissan | Micra | Micra Tekna DiG-S CVT | Tekna DIG-S | 2013–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1198cc 72KW 97HP |
| Nissan | Micra | Micra Visia | Visia | 2010–2013 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1198cc 59KW 79HP |
| Nissan | Micra | Micra Visia | Visia | 2015–2017 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1198cc 59KW 79HP |
| Nissan | Micra | Micra Visia Auto | Visia | 2012–2013 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1240cc 59KW 79HP |
| Nissan | Micra | Micra Visia CVT | Visia | 2013–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1198cc 59KW 79HP |
| Nissan | Micra | Micra Visia CVT | Visia | 2015–2016 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1198cc 59KW 79HP |
| Nissan | Micra | Micra Visia DiG-S | Visia DIG-S | 2013–2014 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1198cc 72KW 97HP |
Reviews
There are no reviews yet.