SKU: LCA110N
£47.24
In stock
In stock (3 available)
| Brand | Apec |
|---|---|
| Product type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake System | BOSCH |
| Unit Quantity | 1 |
| Brake Disc Type | Vented |
| Piston diameter 1 | 48 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (2 pistons) |
| Mounting bores distance | 205 mm |
| for brake disc diameter | 300 mm |
| for brake disc thickness | 28 mm |
| Part number of recommended accessories | BBS6, BSC1 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Ford |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ford | Transit | Transit 100 T300 FWD | 300 Panel Van | 2011–2014 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 2198cc 74KW 98HP |
| Ford | Transit | Transit 110 T260M Double Cab FWD | 260 LR DCB | 2008–… | Diesel | Panel Van | 4x2 | 2198cc 81KW 110HP |
| Ford | Transit | Transit 110 T260M Limited Double Cab | 260 Limited SHR DCB | 2008–… | Diesel | Panel Van | 4x2 | 2198cc 81KW 110HP |
| Ford | Transit | Transit 110 T300 SWB FWD | 300 Chassis Cab | 2008–2009 | Diesel | Chassis Cab | 4x2 | 2198cc 81KW 110HP |
| Ford | Transit | Transit 110 T300L Limited Double Cab | 300 Limited SHR DCB | 2008–… | Diesel | Panel Van | 4x2 | 2198cc 81KW 110HP |
| Ford | Transit | Transit 110 T330 MWB FWD | 330 LR Panel Van | 2008–2008 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 2198cc 81KW 110HP |
| Ford | Transit | Transit 115 T350 MWB Trend FWD | 350 Trend LR Panel Van | 2009–2011 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 2198cc 85KW 115HP |
| Ford | Transit | Transit 125 T330 RWD | 330 LR Panel Van | 2012–2014 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 2198cc 92KW 123HP |
| Ford | Transit | Transit 125 T350 Special FWD | 350 Chassis Cab SRW Special | 2011–… | Diesel | Chassis Cab | 4x2 | 2198cc 92KW 123HP |
| Ford | Transit | Transit 130 T260 MWB Double Cab FWD | 260 MWB SHR DCB 130 | 2007–2007 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 2198cc 96KW 130HP |
| Ford | Transit | Transit 130 T300 MWB FWD | 300 MWB HR Panel Van 130 | 2007–2007 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 2198cc 96KW 130HP |
| Ford | Transit | Transit 130 T330S FWD | 330 SWB Chassis Cab 130 | 2006–… | Diesel | Chassis Cab | 4x2 | 2198cc 96KW 130HP |
| Ford | Transit | Transit 140 T280 SWB Limited Double Cab FWD | 280 Limited SHR DCB | 2010–2010 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 2198cc 103KW 140HP |
| Ford | Transit | Transit 140 T330 SWB FWD | 330 LR Chassis Cab | 2008–2008 | Diesel | Chassis Cab | 4x2 | 2198cc 104KW 140HP |
| Ford | Transit | Transit 140 T350 MWB Trend | 350 Trend H/R Panel Van | 2008–2011 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 2198cc 104KW 140HP |
| Ford | Transit | Transit 145 T260S RWD | 260 SWB LR Panel Van 145 | 2006–… | Petrol | Panel Van | 4x2 | 2261cc 108KW 145HP |
| Ford | Transit | Transit 145 T300 LWB Double Cab RWD | 300 LWB HR DCB 145 | 2007–2007 | Petrol | Motor Caravan | 4x2 | 2261cc 108KW 145HP |
| Ford | Transit | Transit 145 T330 MWB RWD | 330 MWB SHR Panel Van 145 | 2007–2009 | Petrol | Panel Van | 4x2 | 2261cc 108KW 145HP |
| Ford | Transit | Transit 145 T350 MWB RWD | 350 MWB HR Panel Van 145 | 2007–2008 | Petrol | Panel Van | 4x2 | 2261cc 108KW 145HP |
| Ford | Transit | Transit 145 T350 MWB RWD | 350 MWB SHR Panel Van 145 | 2007–2008 | Petrol | Panel Van | 4x2 | 2261cc 108KW 145HP |
| Ford | Transit | Transit 145 T350M Double Cab RWD | 350 MWB DCC 145 | 2006–… | Petrol | Chassis Cab | 4x2 | 2261cc 108KW 145HP |
| Ford | Transit | Transit 280 LWB Bi-Fuel | 280 LWB SHR Panel Van D/F | 2004–2006 | Petrol/LPG | Panel Van | 4x2 | 2295cc |
| Ford | Transit | Transit 300 SWB | 300S SWB Chassis Cab | 2001–… | Petrol | Chassis Cab | 4x2 | 2295cc |
| Ford | Transit | Transit 350 Econetic Tech | 350 H/R Panel Van | 2014–… | Diesel | Panel Van | 4x2 | 2198cc 74KW 98HP |
| Ford | Transit | Transit 350 LWB Bi-Fuel | 350 LWB H/R Panel Van | 2004–2007 | Petrol/LPG | Panel Van | 4x2 | 2295cc |
| Ford | Transit | Transit 350 LWB P | 350 LWB SHR Panel Van | 2004–… | Petrol | Panel Van | 4x2 | 2295cc |
| Ford | Transit | Transit 350 LWB P | 350 LWB E/F Chassis Cab | 2004–… | Petrol | Chassis Cab | 4x2 | 2295cc |
| Ford | Transit | Transit 350 MWB Bi-Fuel | 350 MWB SHR D/F Panel Van | 2004–2006 | Petrol/LPG | Panel Van | 4x2 | 2295cc |
| Ford | Transit | Transit 85 T300 SWB FWD | 300 SWB Chassis Cab 85 | 2008–2009 | Diesel | Chassis Cab | 4x2 | 2198cc 63KW 85HP |
Reviews
There are no reviews yet.