SKU: ADB114366
£110.11
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Blue Print |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Thickness | 69 mm |
| Rotor Style | internally vented |
| Outer Diameter | 330 mm |
| Brake Disc Type | internally vented |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Minimum thickness | 18.4 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Number of mounting bores: | 1 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | BMW |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | 5 Series | 525D AC | 525D AC Touring | 2011–0000 | Diesel | Estate | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525D AC | 525D AC | 2011–0000 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525D AC | 525D AC Touring | 2014–2014 | Diesel | Estate | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525D AC | 525D AC | 2014–2016 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525D AC Auto | 525D AC | 2012–2013 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525D AC Auto | 525D AC Touring | 2013–2014 | Diesel | Estate | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525D AC Auto | 525D AC | 2014–2014 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525D AC Auto | 525D AC Touring | 2014–2017 | Diesel | Estate | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525d Luxury | 525D Luxury Touring | 2014–2017 | Diesel | Estate | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525d Luxury | 525D Luxury | 2014–2017 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525d Luxury Auto | 525D Luxury | 2013–2016 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525d Luxury Auto | 525D Luxury Touring | 2013–2017 | Diesel | Estate | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525d M Sport | 525D M Sport | 2011–2013 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525d M Sport | 525D M Sport Touring | 2012–2013 | Diesel | Estate | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525d M Sport | 525D M Sport | 2013–2016 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525d M Sport | 525D M Sport Touring | 2013–2016 | Diesel | Estate | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525d M Sport Auto | 525D M Sport Touring | 2011–2013 | Diesel | Estate | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525d M Sport Auto | 525D M Sport | 2011–2013 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525d M Sport Auto | 525D M Sport Touring | 2013–2017 | Diesel | Estate | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525d M Sport Auto | 525D M Sport | 2013–2017 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525d Modern | 525D Modern Touring | 2013–2014 | Diesel | Estate | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525d Modern | 525D Modern | 2014–2014 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525D Modern Auto | 525D Modern Touring | 2013–0000 | Diesel | Estate | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525D Modern Auto | 525D Modern | 2013–2014 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525d SE | 525D SE | 2011–2013 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525d SE | 525D SE Touring | 2011–2013 | Diesel | Estate | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525d SE | 525D SE Touring | 2013–2015 | Diesel | Estate | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525d SE | 525D SE | 2013–2016 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525D SE Auto | 525D SE | 2011–2013 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525D SE Auto | 525D SE Touring | 2011–2013 | Diesel | Estate | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525D SE Auto | 525D SE | 2013–2016 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
| BMW | 5 Series | 525D SE Auto | 525D SE Touring | 2013–2017 | Diesel | Estate | 4x2 | 1995cc 160KW 214HP |
Reviews
There are no reviews yet.