SKU: ADU174389
£91.68
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Blue Print |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Thickness | 65 mm |
| Rotor Style | perforated/vented |
| Outer Diameter | 360 mm |
| Brake Disc Type | perforated/vented |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Minimum thickness | 34 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Brake Disc Thickness | 36 mm |
| Number of mounting bores: | 2 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Mercedes-Benz |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz | S-Class | S280 Auto | S280 | 1995–2008 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 170KW 228HP |
| Mercedes-Benz | S-Class | S320 CDI Auto | S320 CDI | 2005–2010 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 172KW 231HP |
| Mercedes-Benz | S-Class | S350 BlueEfficiency Auto | S350 BlueEfficiency | 2011–2013 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3498cc 225KW 306HP |
| Mercedes-Benz | S-Class | S350 BlueEfficiency L CDi Auto | S350 CDI BlueEfficiency L | 2009–2011 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2987cc 173KW 235HP |
| Mercedes-Benz | S-Class | S350 CGI Auto | S350 CGI | 2011–2012 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3498cc 200KW 272HP |
| Mercedes-Benz | S-Class | S500 Auto | S500 | 1993–2009 | Petrol | Saloon | 4x2 | 5461cc 285KW 382HP |
| Mercedes-Benz | S-Class | S500 CGI L Auto | S500 CGI L | 2011–2011 | Petrol | Saloon | 4x2 | 5461cc 285KW 388HP |
| Mercedes-Benz | S-Class | S500 L Auto | S500 L | 2001–2011 | Petrol | Saloon | 4x2 | 5461cc 285KW 387HP |
| Mercedes-Benz | S-Class | S500 L Auto | S500L | 2005–2010 | Petrol | Saloon | 4x2 | 5461cc 285KW 382HP |
| Mercedes-Benz | S-Class | S500 L Auto | S500 L | 2011–2014 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4663cc 320KW 435HP |
| Mercedes-Benz | S-Class | S600 L Auto | S600L | 2006–2013 | Petrol | Saloon | 4x2 | 5513cc 380KW 509HP |
| Mercedes-Benz | S-Class | S600 L Auto | S600 L | 2009–2011 | Petrol | Saloon | 4x2 | 5513cc 380KW 517HP |
| Mercedes-Benz | S-Class | S600 L Auto | S600 L | 2010–2012 | Petrol | Saloon | 4x2 | 5513cc 380KW 517HP |
| Mercedes-Benz | S-Class | S63 AMG L Auto | S63 AMG L | 2010–2013 | Petrol | Saloon | 4x2 | 5461cc 400KW 544HP |
| Mercedes-Benz | S-Class | S65 AMG L Auto | S65 AMG | 1999–2013 | Petrol | Saloon | 4x2 | 5980cc 450KW 603HP |
Reviews
There are no reviews yet.