SKU: ADH24386
£108.83
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Blue Print |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Thickness | 42 mm |
| Rotor Style | Solid |
| Unit Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 260 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Brake Disc Thickness | 9 mm |
| Number of mounting bores: | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | Honda |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Honda | Prelude | 2A Prelude DX Auto | AST | 1982–… | Petrol | Coupe | 4x2 | 1602cc |
| Honda | Prelude | Prelude 2.0I | I Air Con | 1994–1995 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1997cc 97KW 131HP |
| Honda | Prelude | Prelude 2.0I | I | 1995–1996 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1997cc 97KW 131HP |
| Honda | Prelude | Prelude 2.0I | I | 1996–2000 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1997cc 98KW 132HP |
| Honda | Prelude | Prelude 2.0I Auto | I Air Con | 1994–1995 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1997cc 97KW 131HP |
| Honda | Prelude | Prelude 2.0I Auto | I | 1995–1996 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1997cc 97KW 131HP |
| Honda | Prelude | Prelude 2.0I Auto | I | 1997–2001 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1997cc 98KW 132HP |
| Honda | Prelude | Prelude 2.0I-16 | I-16 | 1990–1993 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1958cc 110KW 148HP |
| Honda | Prelude | Prelude 2.0I-16 Auto | I-16 | 1990–1992 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1958cc 110KW 148HP |
| Honda | Prelude | Prelude 2.0I-16 SE | I-16 SE | 1990–1999 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1958cc 110KW 148HP |
| Honda | Prelude | Prelude 2.0I-16 SE Auto | I-16 SE | 1990–1992 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1958cc 110KW 148HP |
| Honda | Prelude | Prelude 2.2 VTi | VTI | 1997–2000 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2156cc 136KW 182HP |
| Honda | Prelude | Prelude 2.2 VTi | VTI | 1999–2000 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2157cc 149KW 200HP |
| Honda | Prelude | Prelude 2.2 VTi Auto | VTI | 1997–2000 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2156cc 136KW 182HP |
| Honda | Prelude | Prelude i Auto | 2.0 I | 1992–1996 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1997cc 98KW 131HP |
Reviews
There are no reviews yet.