
SKU: BBD4440
£193.25
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 67.5 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 316 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 18 mm |
| Centering Diameter | 58 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Number of mounting bores: | 2 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | Subaru |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Subaru | Impreza | Impreza GX AWD | GX AWD | 2001–2003 | Petrol | Saloon | 4x4 | 1994cc 92KW 123HP |
| Subaru | Impreza | Impreza GX AWD | GX AWD | 2001–2003 | Petrol | Estate | 4x4 | 1994cc 92KW 123HP |
| Subaru | Impreza | Impreza GX AWD Auto | GX AWD | 2001–2003 | Petrol | Saloon | 4x4 | 1994cc 92KW 123HP |
| Subaru | Impreza | Impreza GX Sport AWD | GX Sport | 2003–2005 | Petrol | Saloon | 4x4 | 1994cc 92KW 123HP |
| Subaru | Impreza | Impreza GX Sport AWD A | GX Sport | 2002–2004 | Petrol | Saloon | 4x4 | 1994cc 92KW 123HP |
| Subaru | Impreza | Impreza Sport AWD | Sport AWD | 1996–2001 | Petrol | Estate | 4x4 | 1994cc 85KW 114HP |
| Subaru | Impreza | Impreza TS AWD | TS | 2003–2006 | Petrol | Saloon | 4x4 | 1597cc 70KW 93HP |
| Subaru | Impreza | Impreza WRX | WRX Turbo AWD | 1993–2003 | Petrol | Saloon | 4x4 | 1994cc 160KW 214HP |
| Subaru | Impreza | Impreza WRX STi | WRX STI Type UK | 1995–2007 | Petrol | Saloon | 4x4 | 2457cc 206KW 276HP |
| Subaru | Impreza | Impreza WRX STi Type UK | WRX STI Type UK | 2003–2009 | Petrol | Saloon | 4x4 | 2457cc 206KW 276HP |
| Subaru | Impreza | Impreza WRX Sti WR1 | WR1 | 1999–2005 | Petrol | Saloon | 4x4 | 1994cc 195KW 261HP |
| Subaru | Impreza | Impreza WRX Turbo | WRX Turbo | 1998–2006 | Petrol | Estate | 4x4 | 1994cc 165KW 221HP |
| Subaru | Impreza | Impreza WRX Turbo | WRX Turbo | 2002–2006 | Petrol | Saloon | 4x4 | 1994cc 165KW 221HP |
| Subaru | Impreza | Impreza WRX UK 300 | WRX UK300 | 2001–2002 | Petrol | Saloon | 4x4 | 1994cc 160KW 214HP |
| Subaru | Impreza | Impreza WRX-Sti ProDrive | WRX-STI Type UK ProDrive Style | 2000–2003 | Petrol | Saloon | 4x4 | 1994cc 195KW 261HP |
| Subaru | Impreza | Impreza WRX-Sti Type UK | WRX-STI Type UK | 1995–2003 | Petrol | Saloon | 4x4 | 1994cc 195KW 261HP |
| Subaru | Impreza | Impreza WRX-Sti Type UK | WRX STI Type UK | 1997–2006 | Petrol | Saloon | 4x4 | 1994cc 195KW 261HP |
Reviews
There are no reviews yet.