
SKU: BBD6241S
£138.09
In stock
In stock (2 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| EAN | 5055936686427 |
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 68 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Quantity | 1 |
| Rotor Style | Vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 320 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 23 mm |
| Centering Diameter | 70.1 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Number of mounting bores: | 5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tesla | Model 3 | Model 3 | Model 3 | 2022–2022 | Electric | Saloon | 4x2 | 239KW 320HP |
| Tesla | Model 3 | Model 3 | 2023–… | Electric | Saloon | 4x2 | 208KW 279HP | |
| Tesla | Model 3 | Model 3 | Model 3 | 2025–… | Electric | Saloon | 4X2 | 208KW 278HP |
| Tesla | Model 3 | Model 3 Long Range AWD | 2005–2005 | Electric | Saloon | 4x4 | 350KW 469HP | |
| Tesla | Model 3 | Model 3 Long Range AWD | All Models | 2019–2022 | Electric | Saloon | 4x4 | 350KW 469HP |
| Tesla | Model 3 | Model 3 Long Range AWD | Long Range AWD | 2022–2023 | Electric | Saloon | 4x4 | 350KW 469HP |
| Tesla | Model 3 | Model 3 Long Range AWD | Long Range | 2023–… | Electric | Saloon | 4x4 | 366KW 491HP |
| Tesla | Model 3 | Model 3 Long Range RWD | 2023–… | Electric | Saloon | 4x2 | 208KW 279HP | |
| Tesla | Model 3 | Model 3 Long Range RWD | Long Range | 2024–… | Electric | Saloon | 4X2 | 208KW 278HP |
| Tesla | Model 3 | Model 3 Performance AWD | Performance AWD | 2022–2023 | Electric | Saloon | 4x4 | 360KW 482HP |
| Tesla | Model 3 | Model 3 Performance AWD | Performance AWD | 2022–… | Electric | Saloon | 4x4 | 360KW 482HP |
| Tesla | Model 3 | Model 3 Performance AWD | Performance AWD | 2024–… | Electric | Saloon | 4X4 | 458KW 614HP |
| Tesla | Model 3 | ModeL 3 Performance AWD | All Models | 2019–2022 | Electric | Saloon | 4x4 | 360KW 482HP |
| Tesla | Model 3 | Model 3 RWD | All Models | 2022–2022 | Electric | Saloon | 4x2 | 225KW 301HP |
| Tesla | Model 3 | Model 3 RWD | 2022–2024 | Electric | Saloon | 4x2 | 225KW 301HP | |
| Tesla | Model 3 | Model 3 Standard Range + | Standard Range Plus | 2021–2021 | Electric | Saloon | 4x2 | 239KW 320HP |
| Tesla | Model 3 | Model 3 Standard-Range + | All Models | 2019–2022 | Electric | Saloon | 4x2 | 225KW 301HP |
Reviews
There are no reviews yet.