
SKU: 2396535
£120.72
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 47.8 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Replaced by | BBD4702 |
| Rotor Style | Vented |
| Quantity Unit | Set |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 300 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 26 mm |
| Centering Diameter | 68.8 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of mounting bores: | 2 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Hyundai |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hyundai | Tucson | Tucson Authority Vehicle CRDI | Authority Vehicle | 2015–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 100KW 134HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson CDX | CDX | 2004–2009 | Petrol | SUV | 4x4 | 1975cc 103KW 138HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson CDX CRTD 2WD Auto | CRTD CDX 103kw | 2006–2008 | Diesel | SUV | 4x2 | 1991cc 103KW 138HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Comfort 2WD | Comfort | 2008–2010 | Petrol | SUV | 4x2 | 1975cc 104KW 139HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson CRTD GSi | CRTD GSI | 2004–2009 | Diesel | SUV | 4x4 | 1991cc 82KW 110HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson GSi 4x2 | GSI 2WD | 2005–2009 | Petrol | SUV | 4x2 | 1975cc 103KW 138HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson GSi 4x4 | GSI | 2004–2009 | Petrol | SUV | 4x4 | 1975cc 103KW 138HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson GSi CRTD 2WD Auto | CRTD GSI 103kw | 2006–2008 | Diesel | SUV | 4x2 | 1991cc 103KW 138HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Limited | Limited | 2006–2009 | Diesel | SUV | 4x4 | 1991cc 103KW 138HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Premium 2WD CRDi Auto | CRDI Premium | 2008–2010 | Diesel | SUV | 4x2 | 1991cc 110KW 148HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Premium 4WD CRDi | CRDI Premium | 2008–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 1991cc 110KW 148HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Premium Blue Drive 2WD CRDi | CRDI Premium Blue Drive | 2015–2018 | Diesel | SUV | 4x2 | 1685cc 85KW 114HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Premium Blue Drive 2WD CRDi | CRDI Premium Blue Drive | 2015–2018 | Diesel | SUV | 4x2 | 1995cc 100KW 134HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Premium CRDi | CRDI Premium | 2015–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 136KW 182HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Premium CRDi Auto | CRDI Premium | 2015–2017 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 100KW 134HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Premium CRDi Auto | CRDI Premium | 2016–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 100KW 134HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Premium SE Blue Drive 2WD CRDi | CRDI Premium SE Blue Drive | 2015–2019 | Diesel | SUV | 4x2 | 1995cc 100KW 134HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Premium SE CRDi 2WD Semi-Auto | CRDI Premium SE | 2018–2020 | Diesel | SUV | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Premium SE TGDi 2WD | T-GDI Premium SE | 2019–2020 | Petrol | SUV | 4x2 | 1591cc 130KW 174HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Premium TGDi 2WD Semi-Auto | T-GDI Premium | 2019–2020 | Petrol | SUV | 4x2 | 1591cc 130KW 174HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson SE Nav Blue Drive 2WD CRDi | CRDI SE Nav Blue Drive | 2015–2018 | Diesel | SUV | 4x2 | 1995cc 100KW 134HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson SE Nav CRDi | CRDI SE Nav | 2015–2020 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 136KW 182HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson SE Nav CRDi Auto | CRDI SE Nav | 2015–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 100KW 134HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Sport Edition 2WD CRDi Semi-Auto | CRDI Sport Edition | 2017–2018 | Diesel | SUV | 4x2 | 1685cc 104KW 139HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Style 2WD CRDi | CRDI Style | 2008–2010 | Diesel | SUV | 4x2 | 1991cc 110KW 148HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson Style 4WD CRDi | CRDI Style | 2008–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 1991cc 110KW 148HP |
| Hyundai | Tucson | Tucson V6 CDX Auto | V6 CDX | 2004–2009 | Petrol | SUV | 4x4 | 2656cc 129KW 173HP |
Reviews
There are no reviews yet.