
SKU: BBD4094
£52.05
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| EAN | 5055188276575 |
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 53.5 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 2 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 278 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 7.3 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Brake Disc Thickness | 9 mm |
| Number of mounting bores: | 2 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz | SLK | SLK 200 Kompressor | SLK 200 Kompressor | 1996–2010 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 137KW 184HP |
| Mercedes-Benz | SLK | SLK 200 Kompressor | 200 Kompressor | 1998–1999 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1998cc 141KW 189HP |
| Mercedes-Benz | SLK | SLK 200 Kompressor | 200 Kompressor | 1999–2004 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1998cc 121KW 163HP |
| Mercedes-Benz | SLK | SLK 200 Kompressor | 2000–2010 | Petrol | Convertible | 4X2 | 1796cc 135KW 184HP | |
| Mercedes-Benz | SLK | SLK 200 Kompressor | 200 Kompressor | 2002–2008 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 120KW 160HP |
| Mercedes-Benz | SLK | SLK 200 Kompressor Auto | 200 Kompressor | 1924–2009 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 120KW 160HP |
| Mercedes-Benz | SLK | SLK 200 Kompressor Auto | 200 Kompressor | 2000–2005 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1998cc 121KW 163HP |
| Mercedes-Benz | SLK | SLK 200 Kompressor Auto | 200 Kompressor | 2001–2006 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1998cc 141KW 189HP |
| Mercedes-Benz | SLK | SLK 200 SE Kompressor | 200 Kompressor Special Edition | 2002–2004 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1998cc 121KW 163HP |
| Mercedes-Benz | SLK | SLK 200 SE Kompressor A | 200 Kompressor Special Edition | 2002–2004 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1998cc 121KW 163HP |
| Mercedes-Benz | SLK | SLK 230 Kompressor | 230 Kompressor | 1997–2004 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2295cc 146KW 197HP |
| Mercedes-Benz | SLK | SLK 230 Kompressor Auto | 230 Kompressor | 1936–2005 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2295cc 146KW 197HP |
| Mercedes-Benz | SLK | SLK 230 Kompressor Auto | 230 Kompressor | 1989–2001 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2295cc 142KW 190HP |
| Mercedes-Benz | SLK | SLK 230 Kompressor Auto | 1996–1997 | Petrol | Convertible | 4X2 | 2295cc 142KW 190HP | |
| Mercedes-Benz | SLK | SLK 230 SE Kompressor | 230 Kompressor Special Edition | 2002–2004 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2295cc 146KW 197HP |
| Mercedes-Benz | SLK | SLK 230 SE Kompressor A | 230 Kompressor Special Edition | 1997–2005 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2295cc 146KW 197HP |
Reviews
There are no reviews yet.