
SKU: BBD4216
£70.35
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 64.9 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 2 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 288 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 10 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Brake Disc Thickness | 12 mm |
| Number of mounting bores: | 5 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | Volvo |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Volvo | XC70 | XC70 D Ocean Race | XC70 D VOR | 2005–2006 | Diesel | Estate | 4x4 | 2401cc 120KW 160HP |
| Volvo | XC70 | XC70 D Ocean Race E4 | XC70 D5 VOR | 2005–2006 | Diesel | Estate | 4x4 | 2401cc 138KW 185HP |
| Volvo | XC70 | XC70 D SE Luxury E4 | XC70 D5 SE Lux | 2005–2007 | Diesel | Estate | 4x4 | 2401cc 138KW 185HP |
| Volvo | XC70 | XC70 D5 S | XC70 D5 S | 2005–2009 | Diesel | Estate | 4x4 | 2401cc 120KW 160HP |
| Volvo | XC70 | XC70 D5 S AWD Geartronic | XC AWD D5 S | 2002–2003 | Diesel | Estate | 4x4 | 2401cc 120KW 160HP |
| Volvo | XC70 | XC70 D5 S Semi-Auto | XC70 D5 S | 2005–2006 | Diesel | Estate | 4x4 | 2401cc 120KW 160HP |
| Volvo | XC70 | XC70 D5 SE AWD Geartronic | XC AWD D5 SE | 2002–2006 | Diesel | Estate | 4x4 | 2401cc 120KW 160HP |
| Volvo | XC70 | XC70 D5 SE Luxury AWD Semi-Auto | XC AWD D5 SE Lux | 2003–2006 | Diesel | Estate | 4x4 | 2401cc 120KW 160HP |
| Volvo | XC70 | XC70 D5 SE Sport | XC70 D5 SE Sport | 2006–2007 | Diesel | Estate | 4x4 | 2401cc 138KW 185HP |
| Volvo | XC70 | XC70 D5 SE Sport Auto | XC70 D5 SE Sport | 2006–2008 | Diesel | Estate | 4x4 | 2401cc 138KW 185HP |
| Volvo | XC70 | XC70 Ocean Race D5 Auto | XC70 D5 AWD VOR EU4 | 2005–2006 | Diesel | Estate | 4x4 | 2401cc 138KW 185HP |
| Volvo | XC70 | XC70 S D5 AWD | XC70 D5 AWD S EU4 | 2005–2007 | Diesel | Estate | 4x4 | 2401cc 138KW 185HP |
| Volvo | XC70 | XC70 S D5 AWD Auto | XC70 D5 AWD S EU4 | 2007–2009 | Diesel | Estate | 4x4 | 2401cc 138KW 185HP |
| Volvo | XC70 | XC70 SE D5 Auto | XC70 D5 AWD SE EU4 | 2003–2008 | Diesel | Estate | 4x4 | 2401cc 138KW 185HP |
| Volvo | XC70 | XC70 SE D5 AWD | XC D5 AWD SE | 2004–2006 | Diesel | Estate | 4x4 | 2401cc 120KW 160HP |
| Volvo | XC70 | XC70 SE Luxury D5 Auto | XC70 D5 AWD SE Lux EU4 | 2005–2007 | Diesel | Estate | 4x4 | 2401cc 138KW 185HP |
| Volvo | XC70 | XC70 SE Luxury D5 AWD | XC D5 AWD SE Lux | 2004–2006 | Diesel | Estate | 4x4 | 2401cc 120KW 160HP |
| Volvo | XC70 | XC70 T Ocean Race | XC70 T VOR | 2005–2006 | Petrol | Estate | 4x4 | 2521cc 154KW 206HP |
| Volvo | XC70 | XC70 T Ocean Race Auto | XC70 T VOR | 2005–2005 | Petrol | Estate | 4x4 | 2521cc 154KW 206HP |
| Volvo | XC70 | XC70 T S | XC70 T S | 2005–2007 | Petrol | Estate | 4x4 | 2521cc 154KW 206HP |
| Volvo | XC70 | XC70 T S AWD | XC AWD T S | 2002–2003 | Petrol | Estate | 4x4 | 2521cc 154KW 206HP |
| Volvo | XC70 | XC70 T S AWD Geartronic | XC AWD T S | 2002–2003 | Petrol | Estate | 4x4 | 2521cc 154KW 206HP |
| Volvo | XC70 | XC70 T SE AWD | XC AWD T SE | 2002–2007 | Petrol | Estate | 4x4 | 2521cc 154KW 206HP |
| Volvo | XC70 | XC70 T SE AWD Geartronic | XC AWD T SE | 2002–2007 | Petrol | Estate | 4x4 | 2521cc 154KW 206HP |
| Volvo | XC70 | XC70 T SE Luxury AWD | XC AWD T SE Lux | 2003–2006 | Petrol | Estate | 4x4 | 2521cc 154KW 206HP |
| Volvo | XC70 | XC70 T SE Sport | XC70 T SE Sport | 2006–2006 | Petrol | Estate | 4x4 | 2521cc 154KW 206HP |
Reviews
There are no reviews yet.