
SKU: BBD4238
£62.59
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 47 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 2 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 300 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 22 mm |
| Centering Diameter | 63.5 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of mounting bores: | 0 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ford | Mondeo | Mondeo Edge TDCi 130 Auto | Edge 130 | 2007–2008 | Diesel | Estate | 4x2 | 1997cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Edge TDCi 130 Auto | Edge 130 | 2007–2008 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1997cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia TDCI | Ghia TDCI | 2003–2006 | Diesel | Estate | 4x2 | 1998cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia TDCi 130 | Ghia TDCI | 2004–2007 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1998cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia TDCi 130 Auto | Ghia 130 | 2007–2008 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1997cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia TDDI | Ghia TDDI | 2000–2003 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1998cc 85KW 115HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia X TDCi | Ghia X | 2002–2005 | Diesel | Estate | 4x2 | 1998cc 85KW 115HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia X TDCi 130 | Ghia X TDCI | 2003–2007 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1998cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia X TDCI 140 | Ghia X TDCI 140 | 2007–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1997cc 104KW 140HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia X TDCI 140 | Ghia X TDCI 140 | 2007–… | Diesel | Saloon | 4x2 | 1997cc 104KW 140HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Ghia X TDDI | Ghia X TDDI | 2000–2002 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1998cc 85KW 115HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo LX TDCi | LX | 2002–2003 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1998cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo LX TDCi 130 | LX TDCI | 2004–2007 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1998cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo LX TDDI | LX TDDI | 2000–2004 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1998cc 85KW 115HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo LX TDDI | LX | 2001–2003 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1998cc 66KW 88HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Silver TDCi | Silver TDCI | 2005–2007 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1998cc 85KW 115HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Titanium TDCi 130 Auto | Titanium 130 | 2007–2008 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1997cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Titanium TDCi 130 E4 | Titanium TDCI | 2005–2007 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1998cc 96KW 129HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Titanium TDCi Semi-Auto | Titanium TDCI (130/3) | 2005–… | Diesel | Saloon | 4x2 | 1998cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Titanium X TDCi Auto | Titanium X 130 | 2007–2009 | Diesel | Estate | 4x2 | 1997cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Zetec S TDCi | Zetec S TDCI (115bhp) | 2004–… | Diesel | Estate | 4x2 | 1998cc 85KW 115HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Zetec S TDCi 130 | Zetec S TDCI | 2004–2005 | Diesel | Estate | 4x2 | 1998cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Zetec TDCi 130 | Zetec TDCI | 2003–2007 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1998cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Zetec TDCi 130 | Zetec TDCI | 2003–2008 | Diesel | Estate | 4x2 | 1998cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Zetec TDCi 130 Auto | Zetec 130 | 2007–2008 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1997cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Zetec TDCi 130 Auto | Zetec 130 | 2007–2008 | Diesel | Estate | 4x2 | 1997cc 96KW 130HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Zetec TDDI | Zetec TDDI | 2001–2003 | Diesel | Estate | 4x2 | 1998cc 85KW 115HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Zetec TDDI | Zetec | 2002–2002 | Diesel | Estate | 4x2 | 1998cc 66KW 88HP |
| Ford | Mondeo | Mondeo Zetec-S TDCi | Zetec S TDCI | 2003–2005 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1998cc 96KW 130HP |
Reviews
There are no reviews yet.