
SKU: BBD4696
£97.80
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 35 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 2 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 325 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 23 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Number of mounting bores: | 1 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | MG |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MG | ZT | ZT 260 V8 | V8 260 | 2003–2006 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4601cc 191KW 256HP |
| MG | ZT | ZT SE 260 V8 | V8 SE 260 | 2003–2006 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4601cc 191KW 256HP |
| MG | ZT | ZT SE V6 190 | 190 SE | 2004–2006 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2497cc 140KW 187HP |
| MG | ZT | ZT SE V6 190 | SE 190 | 2005–2006 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2497cc 140KW 187HP |
| MG | ZT | ZT SE V8 260 | 260 V8 SE | 2004–2007 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4601cc 191KW 256HP |
| MG | ZT | ZT SE V8 260 | V8 SE 260 | 2005–2006 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4601cc 191KW 256HP |
| MG | ZT | ZT V6 190 | 190 | 2005–2006 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2497cc 140KW 187HP |
| MG | ZT | ZT V6 190 | 190 | 2005–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 2497cc 140KW 187HP |
| MG | ZT | ZT V8 260 | 260 V8 | 2004–2007 | Petrol | Saloon | 4x2 | 4601cc 191KW 256HP |
| MG | ZT | ZT V8 260 | V8 260 | 2005–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 4601cc 191KW 256HP |
| MG | ZT | ZT-T | 160 | 2001–2003 | Petrol | Estate | 4x2 | 2497cc 118KW 158HP |
| MG | ZT | ZT-T 260 V8 | V8 260 | 2003–2004 | Petrol | Estate | 4x2 | 4601cc 191KW 256HP |
| MG | ZT | ZT-T SE 260 V8 | V8 SE 260 | 2003–2004 | Petrol | Estate | 4x2 | 4601cc 191KW 256HP |
| MG | ZT | ZT-T SE V6 190 | 190 SE | 2004–2005 | Petrol | Estate | 4x2 | 2497cc 140KW 187HP |
| MG | ZT | ZT-T SE V6 190 | SE 190 | 2005–2005 | Petrol | Estate | 4x2 | 2497cc 140KW 187HP |
| MG | ZT | ZT-T SE V8 260 | 260 SE V8 | 2004–2006 | Petrol | Estate | 4x2 | 4601cc 191KW 256HP |
| MG | ZT | ZT-T SE V8 260 | V8 SE 260 | 2005–2005 | Petrol | Estate | 4x2 | 4601cc 191KW 256HP |
| MG | ZT | ZT-T V6 190 | 190 | 2004–2004 | Petrol | Estate | 4x2 | 2497cc 140KW 187HP |
| MG | ZT | ZT-T V6 190 | 190 | 2005–… | Petrol | Estate | 4x2 | 2497cc 140KW 187HP |
| MG | ZT | ZT-T V8 260 | 260 V8 | 2004–2006 | Petrol | Estate | 4x2 | 4601cc 191KW 256HP |
| MG | ZT | ZT-T V8 260 | V8 260 | 2005–2005 | Petrol | Estate | 4x2 | 4601cc 191KW 256HP |
| MG | ZT | ZT-T+ | 190 | 2001–2004 | Petrol | Estate | 4x2 | 2497cc 140KW 187HP |
| MG | ZT | ZT-T+ Sports 180 Auto | + 180 Sports | 2005–2005 | Petrol | Estate | 4x2 | 2497cc 130KW 174HP |
| MG | ZT | ZT-T+ V6 160 | 160 | 2005–… | Petrol | Estate | 4x2 | 2497cc 118KW 158HP |
| MG | ZT | ZT-T+ V6 190 | 190+ | 2004–2007 | Petrol | Estate | 4x2 | 2497cc 140KW 187HP |
| MG | ZT | ZT-T+ V6 190 | 190 | 2005–2007 | Petrol | Estate | 4x2 | 2497cc 140KW 187HP |
| MG | ZT | ZT+ | 190 | 2001–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2497cc 140KW 187HP |
| MG | ZT | ZT+ Auto | +180 Sports | 2002–2006 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2497cc 130KW 174HP |
| MG | ZT | ZT+ V6 190 | 190+ | 2004–2007 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2497cc 140KW 187HP |
| MG | ZT | ZT+ V6 190 | 190 | 2005–2006 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2497cc 140KW 187HP |
Reviews
There are no reviews yet.