
SKU: BBD4872
£42.76
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 55.5 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 2 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 258 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 7.3 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Brake Disc Thickness | 9 mm |
| Number of mounting bores: | 2 |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz | E-Class | E 280 | 1993–2022 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2799cc 143KW 193HP | |
| Mercedes-Benz | E-Class | E 320 | 1993–2022 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3199cc 164KW 220HP | |
| Mercedes-Benz | E-Class | E200 Auto | E 200 | 1993–1996 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 101KW 136HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E220 Auto | E 220 | 1955–1996 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2199cc 111KW 150HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E250 D | E 250D | 1993–1996 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2497cc 84KW 113HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E250 D LWB A | 1993–2008 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2497cc 84KW 113HP | |
| Mercedes-Benz | E-Class | E280 Auto | E 280 | 1993–1996 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2799cc 143KW 193HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E280 Auto | E 280 | 1995–2002 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2799cc 142KW 190HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E280 LWB | 2001–2001 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2799cc 143KW 193HP | |
| Mercedes-Benz | E-Class | E280 LWB Auto | 1993–1994 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2799cc 143KW 193HP | |
| Mercedes-Benz | E-Class | E300 D | 1993–2018 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2996cc 101KW 136HP | |
| Mercedes-Benz | E-Class | E300 D Auto | E 300D | 1990–1996 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2996cc 101KW 136HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E320 Auto | E 320 | 1993–1996 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3199cc 164KW 220HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E320 Auto | E 320 | 1994–1995 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3199cc 162KW 217HP |
| Mercedes-Benz | E-Class | E36 AMG Auto | 1994–2022 | Petrol | Saloon | 4x2 | 3606cc 149KW 200HP |
Reviews
There are no reviews yet.