
SKU: BBD5635
£151.56
In stock
In stock (2 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 81 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Quantity | 1 |
| Rotor Style | Vented |
| Unit Quantity | 2 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 348 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 28.4 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Number of mounting bores: | 1 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | BMW |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | 7 Series | 730D Auto | 730D | 2005–2006 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 170KW 228HP |
| BMW | 7 Series | 730D M Sport Auto | 730D M Sport | 2009–2013 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 180KW 241HP |
| BMW | 7 Series | 730D M Sport Exclusive Auto | 730D M Sport Exclusive | 2014–2015 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 190KW 254HP |
| BMW | 7 Series | 730d SE Auto | 730D SE | 2005–2014 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 170KW 228HP |
| BMW | 7 Series | 730d SE Auto | 730D SE | 2007–2008 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 170KW 228HP |
| BMW | 7 Series | 730d SE Auto | 730D SE | 2008–2010 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 180KW 241HP |
| BMW | 7 Series | 730d SE Auto | 730D SE | 2009–2013 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 180KW 241HP |
| BMW | 7 Series | 730d SE Auto | 730D SE | 2012–2014 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 190KW 254HP |
| BMW | 7 Series | 730d SE Carbon Exclusive Edition Auto | 730D SE Carbon Exclusive | 2006–2007 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 170KW 228HP |
| BMW | 7 Series | 730d SE Stratus Exclusive Edition Auto | 730D SE Stratus Exclusive | 2006–2007 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 170KW 228HP |
| BMW | 7 Series | 730d Sport Auto | 730D Sport | 2003–2009 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 170KW 228HP |
| BMW | 7 Series | 730D xDrive Auto | 730D XDrive | 2019–2020 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2993cc 195KW 261HP |
| BMW | 7 Series | 730D xDrive Auto | 730D XDrive | 2019–… | Diesel | Saloon | 4x4 | 2993cc 195KW 261HP |
| BMW | 7 Series | 730D xDrive M Sport Auto | 730D XDrive M Sport | 1974–2019 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2993cc 195KW 261HP |
| BMW | 7 Series | 730D xDrive M Sport Auto | 730D XDrive M Sport | 2019–2021 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2993cc 195KW 261HP |
Reviews
There are no reviews yet.