
SKU: BBD5646
£100.10
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 64.1 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 300 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 18.4 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Number of mounting bores: | 1 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | 3 Series | 318i Authorities Touring | 318I AC Touring | 2007–… | Petrol | Estate | 4x2 | 1995cc 105KW 140HP |
| BMW | 3 Series | 318i Authorities Touring Auto | 318I AC Touring | 2007–… | Petrol | Estate | 4x2 | 1995cc 105KW 140HP |
| BMW | 3 Series | 318i Auto | 318I | 2022–… | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 115KW 154HP |
| BMW | 3 Series | 318i Auto | 318I | 2022–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 115KW 154HP |
| BMW | 3 Series | 318I ES | 318I ES | 2003–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 1995cc 105KW 140HP |
| BMW | 3 Series | 318i M Sport Auto | 318I M Sport | 2020–2021 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 115KW 154HP |
| BMW | 3 Series | 318i M Sport Auto | 318I M Sport | 2020–2022 | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 115KW 154HP |
| BMW | 3 Series | 318i M Sport Auto | 318I M Sport | 2021–2022 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 115KW 154HP |
| BMW | 3 Series | 318I SE Auto | 318I SE | 2020–2021 | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 115KW 154HP |
| BMW | 3 Series | 318I SE Auto | 318I SE | 2020–2021 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 115KW 154HP |
| BMW | 3 Series | 318I SE Auto | 318I SE | 2021–2021 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 115KW 154HP |
| BMW | 3 Series | 318i SE Professional Auto | 318I SE Pro | 2021–2022 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 115KW 154HP |
| BMW | 3 Series | 318i SE Professional Auto | 318I SE Pro | 2021–2022 | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 115KW 154HP |
| BMW | 3 Series | 318I Sport Auto | 318I Sport | 2020–2021 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 115KW 154HP |
| BMW | 3 Series | 318I Sport Auto | 318I Sport | 2020–2021 | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 115KW 154HP |
| BMW | 3 Series | 318I Sport Auto | 318I Sport | 2021–2021 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 115KW 154HP |
| BMW | 3 Series | 318i Touring | 318I Touring | 2003–… | Petrol | Estate | 4x2 | 1995cc 105KW 140HP |
| BMW | 3 Series | 318i Touring | 318I Touring | 2004–… | Petrol | Estate | 4x2 | 1995cc 105KW 140HP |
| BMW | 3 Series | 318i Touring Auto | 318I Touring | 2000–… | Petrol | Estate | 4x2 | 1895cc 87KW 116HP |
| BMW | 3 Series | 318i Touring Auto | 318I Touring | 2003–… | Petrol | Estate | 4x2 | 1995cc 105KW 140HP |
| BMW | 3 Series | 318i Touring Auto | 318I Touring | 2004–… | Petrol | Estate | 4x2 | 1995cc 105KW 140HP |
| BMW | 4 Series | 420I Luxury Auto | 420I Luxury | 2015–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420I M Sport | 420I M Sport | 2015–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420I M Sport | 420I M Sport | 2017–2021 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1998cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420i M Sport Auto | 420i M Sport | 2024–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1998cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420i M Sport Auto | 420i M Sport | 2024–… | Petrol | Coupe | 4x2 | 1998cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420I M Sport Auto | 420I M Sport | 2017–2020 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1998cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420I M Sport Auto | 420I M Sport | 2020–2024 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1998cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420I M Sport Auto | 420I M Sport | 2021–2024 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1998cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420I SE | 420I SE | 2015–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420I Sport Auto | 420I Sport | 2019–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1998cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420i xDrive Gran Coupe M Sport Auto | 420I XDrive M Sport Gran Coupe | 2017–2021 | Petrol | Coupe | 4x4 | 1998cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420I xDrive Luxury | 420I XDrive Luxury | 2016–… | Petrol | Coupe | 4x4 | 1998cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420i xDrive M Sport Auto | 420I XDrive M Sport | 2021–2024 | Petrol | Coupe | 4x4 | 1998cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420i xDrive M Sport Professional Edition Auto | 420I XDrive M Sport Pro Edition | 2021–2024 | Petrol | Coupe | 4x4 | 1998cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420I xDrive Sport Auto | 420I XDrive Sport | 2017–2020 | Petrol | Coupe | 4x4 | 1998cc 135KW 181HP |
Reviews
There are no reviews yet.